Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
KRO
|

Polacy zatrudnieni za granicą zapłacą więcej. Sejm przegłosował zmiany dot. ulgi abolicyjnej

246
Podziel się

Ulga abolicyjna zniknie niemal w całości - posłowie przyjęli nowelizację, która znacznie ogranicza możliwość skorzystania z tej ulgi. Ministerstwo Finansów już wskazuje, o ile zwiększą się wpływy podatkowe od stycznia.

Polacy zatrudnieni za granicą zapłacą więcej. Sejm przegłosował zmiany dot. ulgi abolicyjnej
Ulga abolicyjna niemal znika. Polacy zapłacą większe podatki. (Pixabay, fabryka pracownik praca)
bDyzTYfF

Za podatkowymi zmianami głosowało 232 posłów, 215 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Czym jest ulga abolicyjna? W pewnym uproszczeniu skorzystanie z niej oznacza, że dochody osiągane z pracy za granicą przez Polaków nie są opodatkowane w Polsce.

Innymi słowy: osoba mieszkająca w Polsce i pracująca za granicą musi zapłacić podatek PIT w kraju, w którym pracuje. Skorzystanie z ulgi oznaczało jednak, że pracownik nie musiał w Polsce dopłacać różnicy, jeżeli stawka podatku dochodowego nad Wisłą była wyższa niż w państwie, w którym pracował zatrudniony. Ale już wkrótce się to zmieni.

bDyzTYfH
Zobacz także: Zobacz: Ulga abolicyjna do kosza. Nie wszyscy emigranci stracą

Po zniesieniu ulgi, pracujący np. w Holandii Polacy zapłacą więcej. Jeśli zarobią w przeliczeniu powyżej 85 528 tys. złotych, zapłacą 15 proc. tamtejszego PIT. Potem trzeba będzie dopłacić kolejne 17 proc. podatku w Polsce, żeby wyrównać różnicę pomiędzy podatkiem holenderskim a polską stawką 32 proc. Z ulgą nie wyrównuje się tej różnicy między krajowymi stawkami.

Rząd broni się, mówiąc, że ulga nie znika, bo pozostanie w odniesieniu do zagranicznego dochodu nieprzekraczającego kwoty 8 tys. złotych rocznie. Kwota jest tak niska, że eksperci nie mają wątpliwości: tak naprawdę to realna likwidacja ulgi.

bDyzTYfN

Ulgę abolicyjną można było stosować w przypadku krajów, z którymi Polska ma podpisaną umowę zakładającą proporcjonalne odliczanie podatków, czyli np. USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Holandii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Francji.

Jak dodaje, MF oszacowało, że będzie to oznaczało ok. 200 mln złotych dodatkowego, rocznego przychodu do budżetu.

bDyzTYfO

Sejm tym samym znowelizował szereg ustaw, tj. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDyzTYgi
KOMENTARZE
(246)
janina-anna
3 miesiące temu
Jakie to proste, zamknac zaklady pracy i wyslac ludzi na ulice bez zadnej pomocy, a jak zaczeli pracowac za granica, to trzeba ich oskubac. Nie chce nikogo urazic, ale to jest zwykle sutenerstwo.
sędzia
3 miesiące temu
trzeba wniesc zbiorowy pozow przeciwko Jarkowi i całej tej bandzie, pozew nie do polskiego sądu a do Strasburga, pozew o atak na polski naród i kobiety, gospodarkę i prowakcje
zibi457
3 miesiące temu
Czyli już za chwilę ubędzie nam obywateli bo ludzie masowo będą rezygnować z obywatelstwa i państwo i tak tych pieniędzy nie zobaczy. Niema to jak komuniści u władzy. :(
bDyzTYgj
Rafał
3 miesiące temu
Krzyczeli, aby emigranci wracali do kraju, ale robią wszystko, aby ludzi przekonać do wyjazdu. Dziwne rozumowanie.
Zniesmaczona
3 miesiące temu
Opłacam podatek w kraju , który daje mi pracę .Dlaczego drugi raz mam płacić haracz dla nierobów i osób będących na utrzymaniu opieki społecznej . Każdy ma dwie rączki więc zapraszam do pracy za granicą , zobaczcie to jak dobrze zostawić rodzinę , zakasać rękawy i zapieprzać za granicą . Co zabrakło na 500+ ,czy na podwyżki elity przy korycie? Nie tędy droga !
...
Następna strona