Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

Polacy zatrudnieni za granicą zapłacą więcej. Sejm przegłosował zmiany dot. ulgi abolicyjnej

246
Podziel się:

Ulga abolicyjna zniknie niemal w całości - posłowie przyjęli nowelizację, która znacznie ogranicza możliwość skorzystania z tej ulgi. Ministerstwo Finansów już wskazuje, o ile zwiększą się wpływy podatkowe od stycznia.

Polacy zatrudnieni za granicą zapłacą więcej. Sejm przegłosował zmiany dot. ulgi abolicyjnej
Ulga abolicyjna niemal znika. Polacy zapłacą większe podatki. (Pixabay, fabryka pracownik praca)

Za podatkowymi zmianami głosowało 232 posłów, 215 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Czym jest ulga abolicyjna? W pewnym uproszczeniu skorzystanie z niej oznacza, że dochody osiągane z pracy za granicą przez Polaków nie są opodatkowane w Polsce.

Innymi słowy: osoba mieszkająca w Polsce i pracująca za granicą musi zapłacić podatek PIT w kraju, w którym pracuje. Skorzystanie z ulgi oznaczało jednak, że pracownik nie musiał w Polsce dopłacać różnicy, jeżeli stawka podatku dochodowego nad Wisłą była wyższa niż w państwie, w którym pracował zatrudniony. Ale już wkrótce się to zmieni.

Zobacz także: Zobacz: Ulga abolicyjna do kosza. Nie wszyscy emigranci stracą

Po zniesieniu ulgi, pracujący np. w Holandii Polacy zapłacą więcej. Jeśli zarobią w przeliczeniu powyżej 85 528 tys. złotych, zapłacą 15 proc. tamtejszego PIT. Potem trzeba będzie dopłacić kolejne 17 proc. podatku w Polsce, żeby wyrównać różnicę pomiędzy podatkiem holenderskim a polską stawką 32 proc. Z ulgą nie wyrównuje się tej różnicy między krajowymi stawkami.

Rząd broni się, mówiąc, że ulga nie znika, bo pozostanie w odniesieniu do zagranicznego dochodu nieprzekraczającego kwoty 8 tys. złotych rocznie. Kwota jest tak niska, że eksperci nie mają wątpliwości: tak naprawdę to realna likwidacja ulgi.

Ulgę abolicyjną można było stosować w przypadku krajów, z którymi Polska ma podpisaną umowę zakładającą proporcjonalne odliczanie podatków, czyli np. USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Holandii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Francji.

Jak dodaje, MF oszacowało, że będzie to oznaczało ok. 200 mln złotych dodatkowego, rocznego przychodu do budżetu.

Sejm tym samym znowelizował szereg ustaw, tj. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(246)
Raf Albion
4 lata temu
Wyjeżdżałem dwa razy do roku do Polski i zostawiałem tam mnóstwo hajsu. Teraz nie będę jeździć.
Rafik
4 lata temu
Jak mozna się zrzec polskiego obywatelstwa ? Za to ze jest sie Polakiem trzeba płacić haracz rzadowi polskiemu. Co za wstyd byc Polakiem i być oskubany przez własny kraj. Zarabiam mało w Anglii . Co miesiąc doplaca mi Państwo Brytyjskie 100 funtów. Bo moje dochody sa na granicy ubustwa. Biorąc koszty życia w Wielkiej Brytanii. Ale wg. Rządu Morawieckiego ja mam te 100 funtow zasilku oddac w formie podatku rządowi polskiemu. Bo mam pecha byc Polakiem . Bycie Polakiem będzie niedługo wielki wstyd. Pracujesz za granicą ponosisz wyższe koszty życia. Nawet ich chciwe dłonie sięgają za granicę. Ale Czesi, Litwini, czy Słowacy nie maja takich problemow.
Bartek
4 lata temu
Jeśli emigranci nie płacą podatków w Polsce, a w Polsce dzieci wychowują to wydaje mi się, że ZE WZGLĘDU NA ELEMENTARNĄ UCZCIWOŚĆ jednak dokładać się do pensji nauczycieli itd. powinni. Bezdyskusyjnie. Nie może być tak, że ja będę pracować za granicą, tam będę płacić podatki, a za kształcenie moich dzieci płacić będą Polacy pracujący tylko w Polsce. To się odnosi też do utrzymania wojska, policji, służby zdrowia itd. JAK SIĘ PŁACI PODATKI TO MOŻNA WYMAGAĆ, A JAK SIĘ NIE PŁACI TO NIE MA SIĘ PRAWA GŁOSU !!
gość ggggggg
4 lata temu
Chcą niech rezygnacja z Polskiego obywatelstwa. Polska nie ma z nich żadnych korzyści a tylko koszty. Lecz się w państwowej służbie zdrowia a bogacą kraje na zachodzie
gość ggggggg
4 lata temu
Tysiące ludzi pracujących za granicą płacą podatki od zarobków za granicą podatek konsumcyjny również a przyjeżdżają do Polski i leczą się w polskiej służbie zdrowia opłacanej przez ludzi pracujący h w Polsce
...
Następna strona