Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Polacy za granicą potrzebują pomocy konsularnej

0
Podziel się:

Nieznajomość języka kraju emigracji oraz panujących w nim realiów - to główne przyczyny problemów polskich emigrantów zarobkowych.

Polacy za granicą potrzebują pomocy konsularnej
(shotbydave/iStockphoto)

Nieznajomość języka kraju emigracji oraz panujących w nim realiów - to główne przyczyny problemów polskich emigrantów zarobkowych. Aby temu zaradzić polskie służby konsularne podejmują kampanie informacyjne i współpracują z polskimi i zagranicznymi instytucjami.

Jak wynika z informacji biura prasowego MSZ, resort monitoruje sytuację polskich emigrantów, udziela im doraźnej pomocy, a także obejmuje opieką konsularną. Liczbę polskich migrantów zarobkowych przebywających w państwach UE - według różnych statystyk - szacuje się na około 2 miliony osób.

W tym roku w kilku miastach USA po raz pierwszy poza Europą, odbędą się Dni Poradnictwa ZUS. Podczas zaplanowanych sześciu spotkań w dniach od 16 do 23 października przedstawione zostaną przez ekspertów ZUS podstawowe przepisy i zasady w ramach ubezpieczeń społecznych - podkreśla MSZ.

Według resortu urzędy konsularne w stolicach państw europejskich dostrzegając, iż większość problemów polskich emigrantów zarobkowych wynika z nieznajomości przez nich języka kraju emigracji oraz panujących w nim realiów społecznych i prawnych, prowadzi działalność informacyjną na temat miejscowych warunków życia i pracy.

Informacje skierowane do Polaków zamieszczane są w poradnikach takich jak _ Niezbędnik Polaka we Francji _, czy _ Vademecum Polaka w Szwecji _, a także na stronach internetowych urzędów konsularnych.

Można się tam dowiedzieć m.in. o warunkach pracy oraz pobytu, sprawach meldunkowych, ubezpieczeniach zdrowotnych czy świadczeniach socjalnych. Poradniki te zostały umieszczone również na stronie internetowej MSZ oraz udostępnione Państwowej Inspekcji Pracy i urzędom pracy.

Tego rodzaju informacje znajdują się też w wydawanym przez MSZ poradniku _ Polak za granicą _. Informacje na temat praw pracowniczych oraz życia w Wielkiej Brytanii znajdują się na stronie internetowej www.pracawbrytanii.eu, która została uruchomiona we współpracy z miejscowymi instytucjami i przy wsparciu finansowemu Ambasady RP w Londynie.

_ - Dzięki zaangażowaniu naszych placówek na terenie UE tworzone są punkty doradztwa prawnego i informacji, w których dwujęzyczni, wyspecjalizowani prawnicy bezpłatnie udzielają pomocy Polakom _ - podkreśla biuro prasowe MSZ.

Jak zaznacza resort, konsulowie z powodzeniem współpracują także z polskimi instytucjami, tj. Państwową Inspekcją Pracy, ZUS czy NFZ, a nawet ze związkami zawodowymi, władzami lokalnymi, w tym głównie z odpowiednikami inspekcji pracy, czy służby zdrowia, organizacjami pozarządowymi i polonijnymi.

MSZ zapewnia, że _ w każdym zgłoszonym w polskich urzędach konsularnych przypadku naruszania praw pracowniczych przez zagranicznych pracodawców, konsulowe podejmują w ramach posiadanych kompetencji interwencje w instytucjach miejscowych właściwych w sprawach pracowniczych _. Informują także poszkodowanych o procedurze dochodzenia roszczeń, udzielają pomocy w nawiązaniu kontaktów z miejscowymi adwokatami.

Pierwszy punkt doradztwa prawnego i informacji utworzono w 2007 roku w Barcelonie, następne powstały w Rzymie, w Mediolanie, Amsterdamie, Dublinie, Bolonii i Londynie. Jak podkreśla resort spraw zagranicznych, w ramach podpisanej w tym roku z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych Deklaracji o Współpracy organizowane są zagranicą Dni Poradnictwa ZUS. Wówczas prezentowane jest polskie i unijne ustawodawstwo obowiązujące w zakresie zabezpieczeń społecznych oraz procedury związane z ubieganiem się o świadczenia emerytalne.

Dni poradnictwa są też okazją do rozmów z ekspertami ZUS, wyjaśniania indywidualnych problemów, uzyskiwania porad i wskazówek w konkretnych sprawach. Do udziału w spotkaniach zapraszani są również przedstawiciele miejscowych instytucji właściwych w zakresie ubezpieczeń społecznych.

Dni Poradnictwa ZUS organizowane były jak dotąd w Europie. W tym roku po raz pierwszy odbędą się w kilku miastach USA: Waszyngtonie, Chicago oraz Nowym Jorku. Jak zaznacza MSZ, potrzeba organizacji tego typu spotkań wynika z coraz większej aktywności migracyjnej Polaków oraz towarzyszących jej problemów związanych ze sferą zabezpieczenia społecznego.

Ponadto, jak podkreślono, z wieloma krajami - w tym z USA - Polska zawarła umowy dwustronne o zabezpieczeniu społecznym, których postanowienia nie zawsze są zrozumiałe dla Polaków mieszkających poza ojczyzną. Według MSZ konsulowe bardzo często spotykają się z pytaniami z zakresu ubezpieczeń społecznych w swojej codziennej pracy.

Czytaj więcej w Money.pl
Niekorzystny wyrok ws. pracujących za granicą Polak, który w rzeczywistości pracuje tylko w jednym z kilku państw unijnych wymienionym w umowie o pracę, nie może być ubezpieczony w polskim ZUS.
Polacy ocenili ZUS. Co trzeci jest zadowolony Najgorzej oceniają ZUS przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści z wyższym wykształceniem.
Ta decyzja rządu podwyższy składki na ZUS Przedsiębiorca, który płaci pracownikowi pensję minimalną, musi się liczyć z dodatkowym kosztem zatrudnienia. Wzrosną też składki na ZUS.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)