Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Polacy pracują po godzinach

0
Podziel się:

Kontrola PIP wykazała, że najgorzej wygląda sytuacja pracowników ochrony, straży pożarnej i kadr.

Polacy pracują po godzinach
(Nantucketphotoart/Dreamstime)

Przepisy dotyczące czasu pracy są w Polsce powszechnie łamane. Spośród 1400 pracodawców skontrolowanych w ubiegłym roku przez Państwową Inspekcję Pracy połowa nie ewidencjonowała prawidłowo czasu pracy, a ponad jedna trzecia nie zapewniała koniecznych dni wolnych.

_ Gazeta Wyborcza _ przypomina przypadek anestezjologa ze szpitala w Głubczycach, który zmarł w trakcie piątego z rzędu dnia dyżuru. Jednak w innych branżach wcale nie jest lepiej. Kontrola PIP wykazała, że najgorzej wygląda sytuacja pracowników ochrony, straży pożarnej i kadr. Zdaniem Inspekcji, firmy wolą dostać mandat za łamanie przepisów niż zapewnić świadczenia pracownikom.

OBLICZ SWOJĄ PENSJĘ

Typ umowy:
Miesięczne zarobki:

Kodeks mówi, że _ czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy _. Kodeks nie chroni jednak zatrudnionych na umowach o dzieło i umowach-zleceniach.

W raporcie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD, skupiającej 34 najbardziej rozwinięte kraje, Polska zajmuje drugie miejsce pod względem długości czasu spędzanego w pracy. Pierwsza jest Południowa Korea. Polak pracuje średnio 40,7 godzin tygodniowo - o 10 godzin dłużej niż Holender i 5 godzin niż Niemiec. Zdaniem profesora Mieczysława Kabaja z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, długi czas pracy to efekt _ rynku pracodawcy _, z którym ponownie mamy do czynienia od ponad dwóch lat. Na jedno miejsce pracy przypada średnio 25 chętnych.

Więcej o rynku pracy w Money.pl
Za co pracownik może dostać karę pieniężną? Szef może ukarać pracownika, np. za opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia. Kara nie może być jednak wyższa niż 1/10 pensji.
Odpowiedzialność pracodawcy za niewykorzystany urlop pracownika Nieudzielenie zaległego urlopu do końca I kw. następnego roku grozi zarzutem działania sprzecznego z przepisami Kodeksu pracy.
Prezes z pośredniaka? Chętnych nie brak Dyrektor sklepu, zarządca dworców, a nawet prezes spółdzielni mieszkaniowej - w urzędzie pracy znajdziemy coraz więcej ofert na wysokie stanowiska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)