Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Polacy na saksach. Niemcy wciąż na topie

0
Podziel się:

Do pracy sezonowej jeździmy najczęściej do: Niemiec, Hiszpanii, Holandii i Francji.

Polacy na saksach. Niemcy wciąż na topie
(PAP/ Darek Delmanowicz)

Do pracy sezonowej Polacy wyjeżdżają najczęściej do Niemiec, Hiszpanii, Holandii i Francji. Na dłużej jadą pracować głównie do Wielkiej Brytanii i Irlandii - poinformowało ministerstwo pracy i polityki społecznej (MPiPS)
.

- _ W ubiegłym roku w Niemczech pracowało ok. 300 tys. Polaków (w tym około 230 tys. sezonowo). Ostatnio daje się jednak zauważyć nieznaczny spadek wyjazdów do Niemiec, wzrasta natomiast liczba tych, którzy podejmują pracę w Holandii _- powiedziała Magdalena Sweklej z MPiPS.

W Hiszpanii większość z ponad 70 tys. Polaków posiadających kartę pobytu lub jego rejestrację pracowała w budownictwie, rolnictwie czy w branży hotelarsko-gastronomicznej. (Wg danych Ambasady RP w Hiszpanii przebywa dłużej niż 3 miesiące ok. 160 tys. Polaków).

Podobnie było w Holandii, gdzie większość z 60 tys. Polaków wykonywała prace sezonowe. We Włoszech przebywało (wg różnych szacunków) od 47 do 90 tys. osób; wykonywały one głównie prace w rolnictwie, przemyśle, usługach i turystyce.

Sweklej zaznaczyła, że liczba Polaków pracujących sezonowo za granicą może być w sumie znacznie wyższa, gdyż nie wszyscy Polacy dopełniają obowiązku rejestracji; poza tym w różnych krajach funkcjonują rożne systemy zbierania danych.

Na dłużej na Wyspy

Nadal głównym kierunkiem migracji zarobkowej Polaków pozostaje Wielka Brytania, gdzie od 1 maja 2004 roku do końca ubiegłego roku zarejestrowano ponad 500 tys. pracowników z Polski (część z nich wróciła już do Polski) oraz Irlandia - gdzie Polakom wydano 280 tys. numerów PPS (odpowiednik naszego NIP)
.

W Wielkiej Brytanii i Irlandii - jak wynika z danych MPiPS - Polacy pracują najczęściej w budownictwie, sektorze informatycznym, komputerowym, w transporcie i hotelarstwie.

| Wg danych GUS w końcu 2007 roku poza granicami Polski przebywało czasowo ok. 2,2 mln osób, tj. o 320 tys. więcej niż w 2006 r. Zdecydowana większość emigrantów z Polski przebywała w krajach członkowskich UE - ok. 1,8 mln. |
| --- |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)