Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Polacy coraz mniej zadowoleni z pracy

0
Podziel się:

Najbardziej cieszy nas praca w biurach, najmniej zadowoleni są robotnicy niewykwalifikowani.

Polacy coraz mniej zadowoleni z pracy
(PAP/Tomasz Paczos)

Jeszcze rok temu praca cieszyła Polaków znacznie bardziej. Według badań TNS OBOP w 2007 roku satysfakcja pracowników była na poziomie 49 punktów, natomiast w 2008 r. wyniosła już tylko 43 punkty w skali TRI*M.

Wynik wskaźnika satysfakcji na poziomie 43 punktów oznacza, że ogólne zadowolenie z pracy jest niskie, choć jeszcze rok wcześniej Polacy deklarowali umiarkowane zadowolenie. Tymczasem średnia wartość dla Europy wynosi 59 punktów w skali od -50 do +200.

W ciągu ostatniego roku liczba osób zwalnianych przez pracodawców zmalała o 30,6%. W tym samym czasie o 12,5% wzrósł odsetek osób, które z same rezygnowały z pracy.

źródło: GUS
Jak podaje TNS OBOB, najbardziej zadowoleni są pracownicy biurowi (88%), najmniej - robotnicy niewykwalifikowani i robotnicy rolni (28%). Wyniki mogą zaskakiwać, jeśli weźmie się pod uwagę spadek bezrobocia do poziomu 11,1% i sytuacji, kiedy to firmy konkurują między sobą o pracowników.

- _ Spadek zadowolenia pracowników może mieć wiele przyczyn. Obecna sytuacja na rynku pracy może powodować wzrost wymagań pracowników względem pracodawców _- ocenia wyniki badań Agata Kuśnierek, badacz rynku w Sektorze Badań Finansowych i Usług Profesjonalnych TNS OBOP.

Dane pochodzą z badania przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Polaków, będących pracownikami najemnymi, pracującymi na umowę o pracę lub na kontrakcie, w wieku powyżej 15. roku życia. Badanie zrealizowano w lutym 2007 roku oraz w lutym 2008. Na otrzymanych danych zostały przeprowadzone analizy, zgodnie z metodologią TRI*M.

Indeks TRI*M

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)