Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Podwyżka składki rentowej. "To konieczność"

0
Podziel się:

Sejm i Senat zdecydowały o wzroście tego ubezpieczenia o 2 punkty procentowe po stronie pracodawców.

Podwyżka składki rentowej. "To konieczność"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejm zdecydował o wzroście o 2 punkty procentowe po stronie pracodawców. Od lutego przyszłego roku składka ma zwiększyć się z obecnych 6 do 8 procent. aktualizacja 13:33

Pracownik będzie więc płacił tak jak dotychczas 1,5 procent pensji brutto, pracodawca zaś 6,5 procent pensji brutto.
Eugeniusz Kłopotek z PSL powiedział na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia powiedział, że uważa podwyższenie składki rentowej za konieczność wynikającą z obecnej sytuacji gospodarczej. Zapowiedział jednocześnie, że liczy, że uda im się przekonać partnera koalicyjnego do wprowadzenia ulg dla tych pracodawców, którzy będą zatrudniać absolwentów.

- _ Rząd nasz powinien uwzględnić naszą propozycję. Myślę o tej propozycji, by pracodawcy, którzy zatrudniają młodych ludzi, bo jest problem z zatrudnianiem młodych ludzi, jednak trochę tutaj ulżyć. Nie wiem, zobaczymy, będziemy starali się naszego koalicjanta przekonać do tego _- powiedział Eugeniusz Kłopotek.

POSŁUCHAJ EUGENIUSZA KŁOPOTKA:

Zdaniem Ryszarda Petru - przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich i partnera w PWC, takie podwyższenie kosztów pracy nie spowoduje lawiny zwolnień pracowników ale przyczyni się do ograniczenia wzrostu płac.

- _ Jeżeli będzie źle w Unii Europejskiej, to u nas też źle będzie. Natomiast sama podwyżka składki o dwa punkty procentowe wydaje mi się ograniczy raczej wzrost płac, a nie doprowadzi do zwolnień, tak długo jak gospodarka się rozwija _ - mówi Ryszard Petru.

POSŁUCHAJ EKONOMISTY:

Według wyliczeń rządu dodatkowe wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu wyższej składki rentowej wyniosą około 7 miliardów w skali roku.

Nad nowelą ustawy, która od lutego 2012 r. podwyższa składkę rentową o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy, debatował dziś senat. Nie wniósł on poprawek do noweli ustawy, która od lutego 2012 r. podwyższa składkę rentową o 2 pkt. proc. po stronie pracodawcy. Za przyjęciem nowelizacji bez poprawek głosowało w czwartek 57 senatorów, 30 było przeciwnych.

Przyjęcie przez wyższą izbę parlamentu nowelizacji bez poprawek proponują senackie komisje, które w pilnym trybie pracowały nad nowelizacją uchwaloną w środę przez Sejm. Podczas czwartkowej debaty senatorowie PiS opowiadali się za wnioskiem mniejszości komisji i odrzuceniem ustawy w całości.

Senatorowie koalicji apelowali o poparcie nowych rozwiązań i niewnoszenie poprawek. Wiceminister pracy Marek Bucior podkreślał, że takie rozwiązanie, to powrót do już stosowanej wysokości składki. O dwa punkty procentowe obniżył ją rząd PiS. Obecny rząd chce przez podwyższenie składki poprawić sytuację sektora finansów publicznych i ograniczyć deficyt w funduszu rentowym.

Jan Rulewski zaproponował we wniosku mniejszości, by z obowiązku płacenia wyższej składki przez rok zwolnione były osoby samozatrudniające się. W ocenie Rulewskiego pozwoliłoby to osobom, które z miesiąca na miesiąc same za siebie musiałyby płacić wyższą składkę, przygotować się do tego. _ - Rozwiązanie, które zaproponował rząd i przyjął Sejm, to kosiarka do trawy - tnie wszystkich równo. Rok wyłączenia dla samozatrudniających się pozwoliłby im odnaleźć się w reformach rządu Tuska _ - mówił.

Wiceminister Bucior prosił o odrzucenie zmian zaproponowanych przez Rulewskiego. Głosowania w Senacie zaplanowano na popołudnie.

O zmianie składki rentowej czytaj w Money.pl
"Rząd liberałów dobija przedsiębiorców" Zobacz, którzy posłowie głosowali za podniesieniem składki rentowej.
Tusk zapowiedział termin zmian składce rentowej. Liczy, że Pawlak się rozmyśli Premier już wie, kiedy projektem zajmie się Sejm
Składka rentowa w górę. Ile na tym stracisz? Nie tylko pracodawca odczuje zapowiadany wzrost tego ubezpieczenia. Samozatrudnieni też zapłacą więcej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)