Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Po czterech latach umowa tylko na czas nieokreślony

0
Podziel się:

Nowelizacja może wejść w życie jeszcze w tym roku. Ma ograniczyć zatrudnianie na czas określony. Okres wypowiedzenia przy takich umowach wynosi tylko dwa tygodnie.

Po czterech latach umowa tylko na czas nieokreślony
(Endostock/Dreamstime)

Umowy o pracę na czas określony będzie można zawierać z pracownikami do 4 lat. Pracodawca zatrudniający na dłużej będzie musiał decydować się na umowę na czas nieokreślony.* * Toczone są w tej sprawie negocjacje w komisji trójstronnej pomiędzy pracodawcami i związkami zawodowymi.

Z rozmów, jakie _ Dziennika Gazeta Prawna _ przeprowadziła z członkami komisji wynika, że uda im się wypracować kompromis. Oznacza to, że nowe przepisy mogą wejść w życie jeszcze w tym roku.

Gazeta pisze, że wielu z 3,4 mln pracowników, którzy obecnie pracują nawet kilkanaście lat na podstawie umów na czas określony, zyska w ten sposób lepszą ochronę przed zwolnieniem. Zyskają też prawo do odprawy i możliwość przywrócenia do pracy. Będą oni mogli też odwoływać się od bezpodstawnego zwolnienia do sądu.

Obecnie mogą być zwalniani bez podawania przyczyny, a okres wypowiedzenia ich umowy trwa dwa tygodnie.

Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej, powiedziała _ Dziennikowi Gazecie Prawnej _, że jeśli komisja dojdzie do porozumienia, to kierowany przez nią resort przygotuje projekt odpowiedniej nowelizacji kodeksu pracy.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)