Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Plotkują o tobie w firmie? Zobacz, co możesz zrobić

0
Podziel się:

Jak mocno byśmy temu nie zaprzeczali, plotkowanie to jedno z najczęstszych zajęć. Zajmuje 70 procent prywatnych rozmów.

Złośliwe komentarze i negatywne opinie publikowane w internecie coraz częściej dotyczą nie tylko firm, albo prezesów i kierowników najwyższego szczebla, szefów działów, kierujących projektami, czy nawet szeregowych pracowników. - _ Odpowiednia dawka informacji podanych pracownikowi wystarczy, żeby to zmniejszyć. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach, bo można zyskać wiele _ - zachęca** **Magdalena Godyń, HR manager agencji doradztwa personalnego.

Jak mocno byśmy temu nie zaprzeczali, plotkowanie to jedno z najczęstszych zajęć. Jak wynika z danych firmy agencji doradztwa personalnego Work Express około 70 proc. naszych prywatnych konwersacji, to plotkowanie.

Co zrobić, żeby nasi współpracownicy nie mięli na językach tylko firmy i jej wad? Magdalenia Godyń, HR manager agencji doradztwa personalnego Work Express radzi przede wszystkim postawić na jasną i otwartą komunikację z nimi, szczególnie w kwestii planowanych i przeprowadzanych zmian. Brzmi banalnie? A jednak okazuje się, że nie zawsze ta prosta zasada działa, chociaż jej skutki mogą być bardzo opłacalne.

-_ Informując o wydarzeniach w firmie oraz działając w zgodzie z tym co ogłaszamy, możemy zminimalizować ryzyko pojawiania się głosów krytyki. Należy po prostu pracowników traktować jak partnerów - na samym początku zatrudnienia przedstawić im jasne i stałe zasady współpracy, a potem rygorystycznie ich przestrzegać _ – doradza Godyń.

Co zrobić w sytuacji, gdy w sieci już pojawiły się głosy krytyki na temat pracy, przełożonych lub współpracowników? Przede wszystkim zweryfikować je. I to bez zbędnych emocji. - _ Każda informacja zwrotna może być cenna, a zmiana rzeczy wzbudzających komentarze lub negatywne emocje, sprzyja budowaniu wizerunku dobrego pracodawcy _ - uważa Godyń.

Łatwo cię wyśledzić

Małgorzata MajewskaDodawanie negatywnych komentarzy to jednak bardzo groźna broń obosieczna. Bo, chociaż wydaje nam się że w sieci zachowujemy anonimowość, tak naprawdę wiele rzeczy łatwo jest namierzyć. - _ Wędrując po internecie, dołączamy do różnych forów - grup zainteresowań. W większości występujemy na nich pod wybranymi nickami, niemniej wiele osób rejestruje się na nich podając ten sam adres email, który widnieje w ich CV lub w profilu zawodowym. W ten sposób można łatwo odnaleźć miejsca, w których bywają, a także ich wypowiedzi i komentarze _ - tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert HR firmy Monster Polska.

Problem pojawia się szczególnie, jeśli swoje frustracje zechcemy wyładowywać w portalach społecznościowych, gdzie łatwo mogą do nich dotrzeć współpracownicy. Jak pokazują badania przeprowadzone przez portal kariery – Monster, około 67 proc. pracowników w Europie obawia się mieszania znajomych ze współpracownikami, a dla ponad połowy ankietowanych problemem jest dodawanie kolegów z pracy do swoich kontaktów prywatnych.

Na drugiej stronie przeczytasz ile osób żałuje swoich komentarzy.

- _ Co trzeci z nas spotkał się lub zna kogoś kto miał problemy, kiedy koledzy z pracy zobaczyli jeden z postów na Facebooku. Najczęstsze kłopoty zgłaszane przez 38 proc. użytkowników zdarzały się, gdy znajomy umieścił komentarz, którego pracodawca nie powinien widzieć. 39 proc. internautów spotkało się z udostępnieniem zdjęć, których nie chciało ujawniać kolegom z pracy _ - ostrzega Małgorzata Majewska.

Kandydaci też krytykują

Internauci krytykują nie tylko pracę w firmach, ale także formy rekrutacji. Jak z tym walczyć? Najlepiej opisać kolejne etapy procesu rekrutacji i podać jego przebieg już na początku.

-_ Jeśli potem proces jest realizowany zgodnie z zapowiedziami, to jest to świadectwo profesjonalnej rekrutacji. Oczywiście w przypadku kandydatów, którzy nie otrzymali propozycji zatrudnienia, ważna jest informacja zwrotna – i to nie prosta regułka „dziękujemy za udział w rekrutacji”, ale jasna informacja, dlaczego kandydat nie został wybrany. Wówczas kandydaci mogą z tego wyciągnąć wnioski na przyszłość, dzięki tej wiedzy udoskonalić swoje CV i lepiej przygotować się do rozmowy. Na pewno to docenią _ – radzi Magdalena Godyń.

ZOBACZ TAKŻE * * [

Wystarczy minuta i praca będzie łatwiejsza, oto sposoby ]( http://www.iwoman.pl/na-serio/psychologia/wystarczy;minuta;i;praca;bedzie;latwiejsza;oto;sposoby,44,0,1025068.html )* * Rozmowa kwalifikacyjna może być także dobrym momentem na zweryfikowanie wielu negatywnych opinii. - _ To doskonała okazja, aby dopytać o wiele kwestii i wyjaśnić je, nawet powołując się na opinie znalezione w internecie. Może komentarz napisał ktoś, kto nie potrafił porozumieć się ze swoim kolegą w pracy, ale z pracy w firmie był zadowolony? _ - podpowiada ekspertka Work Express.

Bardzo aktywną grupą krytykującą najczęściej w sieci są oczywiście osoby zwolnione z danej firmy. Jeśli przełożony ma obiektywne powody z konkretnymi przykładami, które były podstawą zwolnienia pracownika i zdaje sobie sprawę, iż każdy jest człowiekiem, a zwolnienie jest trudną sytuacją, będzie łatwiej.

-_ Dobrze jest także z osobą zwalnianą przeprowadzić tzw. exit interview, aby dowiedzieć się o pozytywnych i negatywnych aspektach pracy w firmie _ – podpowiada Magdalena Godyń. - _ Na tej podstawie można ulepszać wewnętrzne procesy w firmie, a równocześnie zapewnić pracownikowi możliwość wypowiedzenia się _ – podpowiada specjalistka w dziedzinie HR z Work Express.

Na pewno nie warto natomiast wdawać się w zajadłą polemikę. -_ I to nawet jeżeli oskarżenia są niesłuszne, bo to dla pomawiającego największa satysfakcja. On często żyje właśnie dla tej chwili triumfu, wywołanego czyjąś irytacją _ – zauważa Artur Ragan, rzecznik prasowy Work Express.

Do publikowania anonimowych komentarzy i pomówień wystarczy dostęp do internetu i trochę wolnego czasu, dlatego znaczenie negatywnych komentarzy spada. - _ Zyskują natomiast serwisy rzetelnie oceniające pracodawców - zamieszczające rzeczowe opinie, które są podpisane imieniem i nazwiskiem _ - podsumowuje Ragan.

    *
    *
    *
    *
praca
internet
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)