Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Płaca minimalna w górę. Dziś decyzja o ile

0
Podziel się:

Minister Pracy i Polityki Społecznej proponuje, by od przyszłego roku, minimalne wynagrodzenie wynosiło 1500 zł.

Płaca minimalna w górę. Dziś decyzja o ile
(Andreas Karelias/Dreamstime)

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. Zgodnie z prawem, rząd do 15 czerwca każdego roku przedstawia propozycję płacy minimalnej na następny rok Komisji Trójstronnej. Tam ma miesiąc na porozumienie się w tej sprawie.

W tym roku jednak nie udało się osiągnąć kompromisu, w związku z czym wysokość płacy minimalnej ustali rząd.

W tym roku płaca minimalna wynosiła 1386 zł. Minister Pracy i Polityki Społecznej proponuje, by od 1 stycznia 2012 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 1500 zł.

Związkowcy uważają, że to propozycja nie do zaakceptowania. Zdaniem NSZZ _ Solidarność _ minimalne wynagrodzenie powinno być o prawie 100 zł wyższe. OPZZ zwracało uwagę, że 1,5 tys. złotych brutto daje niewiele powyżej 1 tys. zł netto, a z takiej pensji nie da się utrzymać. Z kolei zdaniem ekspertów podniesienie płacy minimalnej do 1,5 tys. zł spowoduje wzrost bezrobocia o kilka procent.

O batalii o podwyżkę płacy minimalnej czytaj w Money.pl
SLD chwali i popiera pomysł "Solidarności" Chodzi o projekt ustawy, który podwyższa płacę minimalną do 50 proc. średniej krajowej.
PO zainteresowana propozycją związkowców Szef klubu PO uważa, że złożony przez Solidarność w Sejmie obywatelski projekt ustawy w sprawie podwyższenia płacy minimalnej do 50 proc. średniego wynagrodzenia, jest rozsądny.
Płaca minimalna: 1670 zł. Projekt w Sejmie Marszałek Sejmu nie wykluczył, że jeszcze w tej kadencji będzie można się zająć projektem _ Solidarności _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)