Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Płaca minimalna pójdzie ostro w górę? Tak chce PE

0
Podziel się:

Pomysł lansują kraje tzw. starej Unii. Bo chcą zatrzymać inwestorów.

Płaca minimalna pójdzie ostro w górę? Tak chce PE
(Daquella manera/CC/Flickr)

Europosłowie chcą podnieść płacę minimalną. Pomysł lansują kraje tak zwanej _ starej _ Unii Europejskiej, bo zmniejszy to konkurencyjność gospodarek nowej Unii i zatrzyma u nich inwestorów.

Pensja minimalna we wszystkich krajach Unii Europejskiej powinna wynosić 60 proc. średniej pensji - taką rezolucję przegłosowali deputowani Parlamentu Europejskiego. O sprawie pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Adam Ambrozik, ekspert Pracodawców RP mówi, że wcielenie jej w życie oznaczałoby dla Polski konieczność wzrostu wynagrodzeń w krótkim czasie o 25 - 30 proc. Jego zdaniem jest to niewykonalne.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t87383.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wzrosnie;placa;minimalna;-;o;69;zlotych,63,0,650047.html) Wzrośnie płaca minimalna - o 69 złotych

Pomysł PE w ogóle nie jest w interesie krajów Europy Środkowej. Wejście w życie regulacji spowoduje spadek konkurencyjności gospodarek nowych członków Unii i zatrzyma przeprowadzkę biznesu z państw zachodnich na Wschód. Dlatego największymi orędownikami tego pomysłu są Niemcy.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego jest tylko wskazaniem, do którego państwa członkowskie na razie nie muszą się stosować. Dopiero Komisja Europejska na jej podstawie przygotuje projekt regulacji. Jej kształt poznamy w ciągu roku.

Eksperci: Płaca minimalna powinna zniknąć

Od stycznia za pracę na pełnym etacie nie będzie można płacić mniej niż 1386 złotych brutto. Zdaniem ekonomistów minimalna płaca nie tylko nie ma uzasadnienia, ale wręcz szkodzi gospodarce

źródło: Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
kwoty za lata 1989-1994 przeliczone zostały na złote po denominacji z 1995 roku
średnia płaca w 2010 - dane po II kwartale
dane za 2011 - założenia budżetowe

_ - Każda podwyżka płacy minimalnej powoduje zwolnienie z pracy tych, których wartość płacy w firmie est wyższa od ich wkładu pracy - _ pisał w Money.pl w połowie września profesor Jan Winiecki, ekonomista i członek Rady Polityki Pieniężnej._ _

Czytaj w Money.pl
Petru dla Money.pl: Płacy minimalnej nie wiążmy z PKB - Problemy są gdzie indziej - mówi główny ekonomista BRE Banku.
Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna relatywnie wysoka Bierzmy pod uwagę kryterium siły nabywczej - tłumaczy wicepremier.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)