Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

PiS zapewni Polakom ponad milion miejsc pracy

0
Podziel się:

Jarosław Kaczyński obiecuje, że gdy dojdzie do władzy, ułatwi działania firmom i odbuduje przemysł.

PiS zapewni Polakom ponad milion miejsc pracy
(PAP/Michał Walczak)

Odbudowa polskiego przemysłu, państwo ułatwiające działanie przedsiębiorcom - to niektóre pomysły PiS na walkę z bezrobociem. Kiedy partia dojdzie do władzy, planuje zacząć tworzyć milion dwieście tysięcy _ stabilnych _ miejsc pracy. To szeroko zakrojony plan na lata 2014-2023.

[aktualizacja 12:54]

Kaczyński inaugurując debatę wyraził nadzieję, że przyczyni się ona do powstania _ wielkiego planu pracy dla Polaków _, który będzie realizowany w przyszłości.

_ - Trzeba rozpocząć proces odbudowy polskiego przemysłu, to jeden z warunków zwalczenia straszliwej społecznej plagi, jaką jest bezrobocie _ - powiedział prezes PiS. Jak dodał, trzeba też aktywności - ze strony państwa - która nie będzie zastępowała inicjatywy gospodarczej społeczeństwa i przedsiębiorców.

- _ To nie jest niemożliwe. Nie jest niemożliwa sytuacja, w której w Polsce bezrobocie jest niskie. Nie jest niemożliwa sytuacja, gdzie do Polski wracają ludzie, którzy pracują często poniżej kwalifikacji za granicą. Zjawiska, które wystąpiły w innych krajach, kiedyś będących w sytuacji dość podobnej do Polski, mówię tutaj na przykład o masowej emigracji w Hiszpanii, mogą być cofnięte _ - twierdzi prezes PiS.

POSŁUCHAJ PREZESA PiS:

Jak przekonywał Kaczyński _ w tym kierunku trzeba działać. - Nie można przyjąć koncepcji, która sprowadza się do twierdzenia, iż państwo nie ma w tych sprawach w gruncie rzeczy nic do zaproponowania i że to jest sytuacja wynikająca z istoty systemu rynkowego _ - mówił prezes PiS.

_ - Gdyby sprawę postawić najskrajniej, jak można, to w Polsce dzisiaj brakuje 5 milionów miejsc pracy - 2 miliony bezrobotnych, 2 miliony zagranicą, około miliona ludzi zbędnych na wsi _ - wyliczał Kaczyński. Przyznał jednocześnie, że _ jakiś poziom bezrobocia - choć możliwie najniższy - jest prawdopodobnie nie do uniknięcia _.

_ - Sądzę, że gdybyśmy zdołali stworzyć w Polsce 3 miliony miejsc pracy, to sytuację można by uznać za opanowaną _ - dodał.

Debata odbywa się pod hasłem _ Więcej pracy _. Uczestniczą w niej kandydat PiS na premiera rządu technicznego Piotr Gliński, prof. Witold Modzelewski, prof. Grażyna Ancyparowicz, Bogdan Grzybowski z OPZZ, prof. Leokadia Oręziak z SGH oraz posłowie PiS - Józefa Hrynkiewicz, Stanisław Szwed, Jerzy Żyżyński, Janusz Śniadek.

Zaproszenia na debatę dostali m.in.: prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski, Henryka Bochniarz (PKPP Lewiatan), prof. Ryszard Bugaj, Marek Goliszewski (BCC) i szef OPZZ Jan Guz. Zaproszenie otrzymał też szef NSZZ _ Solidarność _ Piotr Duda, który zapowiedział jednak, że nie będzie obecny na debacie.

Natomiast zaproszenia na debatę PiS-u nie otrzymał Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy. Choć jednak jak sam zapewnia często spotyka się z uczestnikami debaty organizowanej przez PiS i zna ich poglądy.

Minister brakiem zaproszenia się nie przejmuje i zapewnia, że jest w stałym kontakcie z osobami zaproszonymi przez PiS.

- _ Wolę taki sposób uprawiania polityki. Wolę debaty polityczne i społeczne niż jakieś happeningi, które nie zawsze są efektywne. Wolę merytoryczną dyskusję. To na pewno _ - zapewnia minister pracy.

POSŁUCHAJ MINISTRA PRACY:

Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnia również, że nie jest negatywnie nastawiony do debaty i jej uczestników.

- _ Są to nazwiska, z którymi ja się bardzo często spotykam. Spotkania komisji trójstronnej, której jestem przewodniczącym, zazwyczaj dotyczą właśnie sytuacji na rynku pracy. Na temat polepszania warunków pracy, funduszu pracy. Uczestniczy w tych spotkaniach całe grono profesorskie, więc ja nie narzekam na brak dyskusji na ten temat _- powiedział minister.

POSŁUCHAJ MINISTRA PRACY:

Prawo i Sprawiedliwość podczas debaty o pracy prezentuje projekt Ustawy o Narodowym Programie Zatrudnienia. Celem ma być wstrzymanie emigracji zarobkowej i odwrócenie negatywnych tendencji demograficznych. Szczególnie chodzi o poprawę sytuacji w małych miejscowościach i na wsiach, także w gminach _ zdegradowanych ekonomicznie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Mają propozycję dla młodych. Sprawdzi się? Posłowie PiS zarzucają rządowi, że nie działa na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy.
Szef "Solidarności" zawiódł Kaczyńskiego Piotr Duda wyjaśnił, że ma już w tym czasie zaplanowane spotkania ze związkowcami.
Miliardy dla rodzin, nowy czas pracy. Są szczegóły Władysław Kosiniak-Kamysz ujawnia, na czym polegać wsparcie dla matek i ojców.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)