Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

PiS domaga się dodatkowych zasiłków

0
Podziel się:

Zasiłek dla bezrobotnych przysługiwałby też zatrudnionym wcześniej na umowę o dzieło.

PiS domaga się dodatkowych zasiłków
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Rozszerzenie kręgu uprawnionych do pobierania zasiłku dla bezrobotnych o osoby wcześniej zatrudnione na podstawie umowy o dzieło - przewiduje projekt ustawy autorstwa PiS o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Projekt, o którym dyskutowała sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny, zakłada również wydłużenie okresu, w którym bezrobotny powinien przepracować przynajmniej rok. Obecnie bezrobotny, aby uzyskać zasiłek, musi przepracować przynajmniej rok w ciągu 18 miesięcy, posłowie chcą ten okres przedłużyć - do* 36 miesięcy*.

Jak tłumaczyła w imieniu wnioskodawców Joanna Kluzik-Rostkowska (na zdjęciu), jest duża grupa osób, dla których umowy o dzieło często są jedynym źródłem utrzymania, a które pozbawione są ochrony, jaka przysługuje w razie utraty pracy osobom zatrudnionym na etacie.

Projekt został skierowany do dalszych prac w podkomisji do spraw rynku pracy.
Posłanka PiS podkreśliła, że tego rodzaju umowy są nadużywane, a bezrobocie rośnie, rynek jest coraz trudniejszy, więc tego rodzaju mechanizmy są potrzebne. _ _

_ - Rynek pracy jest coraz bardziej elastyczny, a mechanizmy, które mają nas chronić przed bezrobociem, nie są do niego w ogóle dostosowane _ - mówiła Kluzik-Rostkowska.

Zdzisława Janowska (SDPL) zaznaczyła, że z promocją elastycznych form zatrudnienia, jaką jest umowa o dzieło, musi wiązać się bezpieczeństwo zatrudnienia.

Natomiast Izabela Mrzygłocka z PO zwróciła uwagę, że od umów o dzieło nie są odprowadzane składki na Fundusz Pracy, a to z niego wypłacane są świadczenia dla bezrobotnych.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaopiniowało projekt negatywnie. Jak podkreśliła wiceminister Czesława Ostrowska, wydłużenie okresu spowoduje znaczny wzrost liczby zasiłkobiorców, którzy biernie będą tkwić w bezrobociu.

- _ Jest to wbrew polityce rządu, bo my stawiamy na formy aktywizacyjne. Preferujemy, by bezrobotny uczestniczył w pracy subsydiowanej lub w szkoleniach, a proponowane w projekcie rozwiązania sprzyjają bierności _ - przekonywała. Przypomniała, że bezrobotni bez prawa do zasiłku mogą korzystać ze wszystkich innych form pomocy (szkolenia, dofinansowania do studiów etc.).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)