Okresy wypowiedzenia. Czym jest wypowiedzenie?
Wypowiedzenie umowy o pracę to jednostronna czynność prawna skutkująca rozwiązaniem stosunku pracy. Wypowiedzenie umowy dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy zezwala na to odpowiedni przepis prawa.
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, wypowiedzenie musi mieć formę pisemną. Może je złożyć zarówno pracodawca, jak i pracownik. Jednak jeśli umowę rozwiązuje pracodawca, to wypowiedzenie musi zawierać pouczenie o przysługującym prawie odwołania się do sądu pracy. W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony pracodawca musi wskazać przyczynę wypowiedzenia.
Okresy wypowiedzenia. Ile trwają?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zależny jest od rodzaju umowy. Jeśli umowa zawarta jest na okres próbny, to wypowiedzenie wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony i umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Do okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika.