Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Okres ochronny przed emeryturą winny bezrobociu

0
Podziel się:

Tak uważają pracodawcy i apelują o jego skrócenie.

Okres ochronny przed emeryturą winny bezrobociu
(Nantucketphotoart/Dreamstime)

Nadmierna ochrona starszych pracowników zamiast pomagać, szkodzi im - twierdzą pracodawcy. Wszystko przez czteroletni okres ochronny przed emeryturą. Dlatego apelują o skrócenie tego okresu przynajmniej do dwóch lat.

W przeciwnym wypadku osoba po pięćdziesiątce nie znajdzie pracy - podkreśla Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

- _ Ledwo kobieta przekroczy 50 lat, wchodzi w wiek ochronny i staje się ogromnym zagrożeniem dla pracodawcy. Doprowadziliśmy do absurdalnej sytuacji. W przypadku mężczyzny to też ma miejsce, ale pięć lat później _- tłumaczy Mordasewicz.

Ekonomista Piotr Kuczyński z Xeliona nie jest zdziwiony niechęcią zatrudniania osób zbliżających się do wieku ochronnego. Według niego dobrym wyjściem byłoby umożliwienie takim osobom całkowitej rezygnacji z okresu ochronnego. Dotyczyłoby to tylko osób, które poszukują pracy, a do okresu ochronnego pozostało im niewiele czasu - zaznaczył ekonomista.

SPRAWDŹ, JAK ZMIENIAŁA SIĘ STOPA BEZROBOCIA:

Eksperci prawa pracy uważają, że przy zmianie przepisów kodeksu pracy byłoby to możliwe. Przed zmianą byłoby to niezgodne z prawem - wyjaśnia Arkadiusz Sobczyk z katedry prawa pracy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ekspert podkreślił, że taka zmiana prawa prosta nie będzie, gdyż przeszkodą mogą być przepisy antydyskryminacyjne. Obecny ustawowy wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat, dla mężczyzn 65 lat. Mężczyzna jest więc chroniony po ukończeniu 61 roku życia, kobieta zaś po ukończeniu 56 roku życia.

Czytaj więcej o reformie emerytalnej
Podwyższenie wieku emerytalnego. Kto na tym zyska? Minister finansów ujawnia prawdziwy cel reformy.
Tak będzie po reformie emerytur. Symulacja Takie skutki wydłużenia wieku emerytalnego zobaczymy w PKB Polski
"Demografia za chwilę się o nas upomni" Reforma emerytur w Polsce: starszy pracownik ma przede wszystkim doświadczenie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)