Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Odwołanie od nałożonej kary

0
Podziel się:

Miesiąc temu ukarałem pracownika obcinając mu wynagrodzenie. Pracownik ten złożył do nałożonej kary sprzeciw. Co w takiej sytuacji zrobić?

Miesiąc temu ukarałem pracownika obcinając mu wynagrodzenie. Pracownik ten złożył do nałożonej kary sprzeciw. Co w takiej sytuacji zrobić? Odpowiada Beata Kapcewicz, ekspert ds. kariery i personalbrandingu

Pracodawca w ramach kary może dać pracownikowi upomnienie, naganę lub karę pieniężną - jakakolwiek inna forma karania pracownika jest niezgodna z prawem. Karę pieniężną można przyznać jedynie, gdy czyn pracownika okazał się szczególnie szkodliwy dla zakładu pracy (spowodowanie zagrożenia pożarowego, straty materialne dla firmy). Za jedno wykroczenie, kara nie może być wyższa niż jednodniowe wynagrodzenie pracownika. Jeżeli pracownik naruszył kilka obowiązków, to łączna kara nie może przewyższać 1/10 części wynagrodzenia przypadającej do wypłaty, po dokonaniu obowiązkowych potrąceń.

W związku z tym, pracodawca nie może ukarać pracownika obcinając mu wynagrodzenie. Może jedynie nie przyznać mu premii uznaniowej lub nałożyć karę pieniężną. O wymierzeniu kary porządkowej pracodawca jest zobowiązany zawiadomić na piśmie.

W piśmie należy:

a) podać, co jest przyczyną kary,
b) wskazać datę zaistniałej sytuacji,
c) poinformować pracownika, że ma prawo zgłosić sprzeciw.

Pana pracownik miał prawo do odwołania się od zmniejszenia wynagrodzenia.

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)