Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Odmowa zwolnienia L4 to łamanie praw pracowniczych

0
Podziel się:

Zdaniem pracowników Państwowej Inspekcji Pracy, zarówno ZUS, jak i zakłady pracy, powinny traktować strajk lekarzy jako sytuację szczególną i respektować zwolnienia wystawiane na zwykłych kartkach papieru.

Odmowa zwolnienia L4 to łamanie praw pracowniczych
(Lech Muszyński /PAP)

Odmowa wypisania pacjentowi wychodzącemu ze szpitala zwolnienia L4 to łamanie praw pracowniczych. Takiego zdania jest Państwowa Inspekcja Pracy.

Zdaniem pracowników Państwowej Inspekcji Pracy, zarówno ZUS, jak i zakłady pracy, powinny traktować strajk lekarzy jako sytuację szczególną i respektować zwolnienia wystawiane na zwykłych kartkach papieru. Pracownik nie jest winny temu, że strajkują lekarze. Powinien zwrócić się do pracodawcy o naliczenie mu wynagrodzenia za czas chorobowego- radzi Dawid Baran, rzecznik PIP.

Problem niewystawiania zwolnień na drukach ZUSowskich jest coraz poważniejszy, bo pacjentów poszkodowanych w ten sposób ciągle przybywa. Niektórzy zastanawiają się nawet na tym, czy wobec niemożności uzyskania zwolnienia na druku L-4 nie wykorzystywać w trakcie choroby płatnych urlopów wypoczynkowych.

Przed podjęciem takiej decyzji warto skorzystać z porad Państwowej Inspekcji Pracy, rzecznika praw pacjenta przy Narodowym Funduszu Zdrowia oraz samego Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Według obowiazujących w Polsce przepisów, pracownicy mają prawo do tego, by za czas choroby otrzymywac bądź wynagrodzenie, bądź zasiłek chorobowy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)