Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Nowe decyzje w sprawie "umów śmieciowych"

0
Podziel się:

Nowe przepisy przewidują również ozusowanie wynagrodzeń członków rad nadzorczych.

Nowe decyzje w sprawie "umów śmieciowych"
(Włodzimierz Wasyluk/Reporter)

Powraca temat oskładkowania umów-zleceń, czyli popularnych _ śmieciówek _. Projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniach społecznych został ponownie skierowany do sejmowej podkomisji, która ma się nim zająć dzisiaj.

Pierwotnie vacatio legis ustawy miało wynosić trzy miesiące, później ten okres został czterokrotnie wydłużony. Ekspert Konfederacji Lewiatan Marek Kowalski wskazuje, że podkomisja może zarekomendować powrót do pierwotnych założeń.

_ - Chodzą słuchy, że Ministerstwo Finansów nie chce się zgodzić na vacatio legis dłuższe niż trzy miesiące _ - tłumaczy ekspert.

Zdaniem Marka Kowalskiego, tak krótki okres wchodzenia w życie tej ustawy byłby fatalnym rozwiązaniem. Przede wszystkim, większość budżetów na szczeblu gminnym, powiatowym, a nawet państwowym została już uchwalona, a więc samorządy mogą sobie nie poradzić z dodatkowymi obciążeniami wynikającymi z ustawy. Według eksperta, vacatio legis powinno być dłuższe, tak, żeby pracodawcy i pracownicy byli w stanie przystosować się do tych regulacji.

Nowe przepisy przewidują również ozusowanie wynagrodzeń członków rad nadzorczych.

Z badań aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez GUS wynika, że ubiegłym roku w Polsce pracowało 15,6 mln osób. Około 1,1 mln z nich miało zajęcie w szarej strefie gospodarki. Ponad 8,9 mln osób miało umowy o pracę na czas nieokreślony, a blisko 3,3 mln umowy terminowe. Zajęcie miało także 2,9 mln pracodawców i osób pracujących na własny rachunek oraz 550 tys. pomagających im członkom rodzin.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd walczy ze śmieciówkami. Są pierwsze konkrety Dzięki zmianom FUS zyska 650 milionów złotych. Czy tylko to jest celem planowanych zmian?
Zobacz, na co idą pieniądze z twojej pensji Zarabiasz 3 tysiące brutto? Połowę tego zgarnia ZUS, urząd skarbowy oraz inne instytucje.
Dłuższe vacatio legis dla "śmieciówek" Nie trzy, a dwanaście miesięcy ma wynosić okres vacatio legis na wprowadzenie oskładkowania umów-zleceń. Taką decyzję podjęła sejmowa komisja do spraw rynku pracy.
Szef ZUS krytykuje NIK. Chodzi o składki Jesteśmy bardzo efektywni - przekonuje szef Zakładu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)