Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
WZI
|
aktualizacja

Nowa pomoc dla firm od stycznia. PFR czeka na zgodę Brukseli

8
Podziel się:

PFR liczy na to, że zgoda Komisji Europejskiej na uruchomienie nowego pakietu pomocy zostanie wydana do połowy grudnia. Oznaczałoby to, ze program wsparcia będzie mógł ruszyć w styczniu.

Nowa pomoc dla firm od stycznia. PFR czeka na zgodę Brukseli
Paweł Borys - prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (Materiały prasowe)

9-10 mld złotych - tyle, jak zapewniał premier Mateusz Morawiecki, ma wynieść minimalny koszt nowego pakietu, który ma pomóc firmom dotkniętym jesiennymi obostrzeniami.

Szef Polskiego Funduszu Rozwoju zapewnia, że ma na ten cel ponad 30 mld zł, które mogą zostać użyte jako dodatkowe wsparcie.

Najpierw jednak, podobnie jak w przypadku wiosennej tury wsparcia, na pomoc publiczną musi się zgodzić Komisja Europejska.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. Firmy w kropce

"Chcemy, aby notyfikacje zostały złożone do końca tego tygodnia, zgody (zostały wydane - red.) do połowy grudnia, aby program mógł wystartować w styczniu - w przypadku tych instrumentów z PFR" - powiedział na antenie Radia Plus Paweł Borys.

Negocjacjom nie sprzyja konflikt wokół unijnego budżetu. Polska zapowiada zawetowanie propozycji ze względu na zawarte w niej zapisy o uzależnieniu wypłaty dotacji od przestrzegania zasad praworządności.

"Ta dyskusja dotycząca praworządności, w tej sytuacji pandemii, jest dla mnie niepokojąca. Wprowadza dodatkowe ryzyka (...). Oczywiście jestem za tym, żeby wszystkie kraje były praworządne, aczkolwiek uważam, że wprowadzenie tak ogólnych definicji, które nie są sprecyzowane, nie wiadomo co oznaczają, jest niewłaściwe. I z tej perspektywy rozumiem stanowisko premiera w tej sprawie. Dobrze by było, aby jak najszybciej doszło tutaj do jakiegoś porozumienia" - oświadczył prezes PFR.

W liście skierowanym do szefów instytucji unijnych dotyczącym budżetu UE premier Mateusz Morawiecki wskazał, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko i nie może się zgodzić na uznaniowość mechanizmu dotyczącego zasad przestrzegania praworządności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Nauczyciel
2 lata temu
I jak zwykle ten rząd dużo obiecuje....pomoc na wiosnę ....powiem kto dostał ...ten kto szybszy bez konkretnych kryteriów ten kto miał znajomości i ten kto sam wysoko był w hierarchii polityki regionalnej , ucierpiały małe firmy a oni mówią że była taka super pomoc . Takie były kryteria jak teraz ci co dostali z kultury pieniądze . Pomogą ...chyba tylko sobie
Hosc
2 lata temu
Nie chcecie pomocy, wasz wybór. Mnie na to nie stać, żeby pomocy nie przyjąć.
Polak
2 lata temu
Znowu dostaną Ci co nie powinni a potrzebujący mogą tylko poczytać i popatrzec
nelmic
2 lata temu
Nie każdy chce się sprzedać za srebrniki. A tu nikt za darmo nie daje bo Polska też wpłaca do Unijnej kasy i to nie mało.
gość
2 lata temu
Jak Pinokio zawetuje budżet, to firmy dostaną pomocy całe 0 euro