Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Nowa pomoc dla dotkniętych pandemią. Wypłaty do 2 tys. zł

108
Podziel się:

Do 2 tys. zł wypłat z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na każdy etat i umowę zlecenie - to nowa pomoc, którą rząd chce zagwarantować przedsiębiorcom najbardziej dotkniętym pandemią koronawirusa.

Nowa pomoc dla dotkniętych pandemią. Wypłaty do 2 tys. zł
Gowin zapowiada kolejne wsparcie. Do 2 tys. zł na pracownika (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiada nowy instrument pomocy dla branż dotkniętych restrykcjami związanymi z koronawirusem. Będą to wypłaty w wysokości do 2 tys. zł na każdy etat i umowę zlecenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Wsparcie ma uzupełnić już przygotowane rozwiązania: zawieszenie składek ZUS oraz wypłaty postojowego. Gowin przypomniał, że czasowym wyłączeniem objętych jest obecnie około 30 form prowadzenia działalności gospodarczej, określonych numerami PKD (Polska Klasyfikacja Działalności).

- Do tych branż kierujemy pomoc. Dwa instrumenty są już gotowe od paru tygodni - tj. zawieszenie ZUS oraz wypłata postojowego. Niestety czekają na przychylne spojrzenie ze strony posłów, mam nadzieję, że to się wydarzy w tym tygodniu - powiedział wicepremier.

Obejrzyj: Duże pieniądze od rządu dla muzyków disco polo

- Dla firm, które musiały całkowicie zawiesić swoją działalność, jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu chcemy uzupełnić te dwa rozwiązania o instrument nowy, mianowicie o wypłatę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych kwoty do 2 tys. zł na każdy etat i każdą umowę zlecenie w branżach dotkniętych obostrzeniami - zapowiedział.

Jak zastrzegł wicepremier, takie rozwiązanie jest możliwe do zastosowania dla większości firm poprzez zmianę polskich przepisów, ale w przypadku podmiotów, które wyczerpały już limit pomocy de minimis, potrzebna będzie notyfikacja Komisji Europejskiej, o którą strona polska już wystąpiła. - Jesteśmy przekonani, że taką notyfikację uzyskamy - zaznaczył Gowin.

Podkreślił, że wsparcie gospodarki w jesiennej fali pandemii wymaga pomocy wycelowanej punktowo, bo polskiej gospodarki i podatnika nie stać na kolejny pakiet pomocy rzędu 150 mld zł, jak to się wydarzyło wiosną.

Wicepremier wyraził nadzieję, że dojedziemy do porozumienia z Komisją Europejską co do interpretacji zasady rządów prawa.

- Mam nadzieję, że budżet unijny zostanie przyjęty bez perturbacji, również Fundusz Odbudowy zostanie uruchomiony. Polska ma uzyskać z Funduszu Odbudowy około dwustu kilkudziesięciu miliardów złotych. Te pieniądze są nam bardzo potrzebne - podkreślił Gowin.

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii powtórzył, że kolejny lockdown gospodarczy jest niepotrzebny. - Jesteśmy w stanie wyjść na prostą, jeśli chodzi o walkę z koronawirusem, bez takich radykalnych działań, jak te, które pamiętamy z wiosny - zapewnił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(108)
Radosław
3 lata temu
po opłaceniu zusu i podatków zostanie ok 700zł dla pracownika !!!! to się ucieszą !!
wkuty
3 lata temu
a co z samozatrudnionymi? jakoś o tych dużych się pamięta a mali niech bankrutują!!!!
JNow
3 lata temu
A kiedy jakas pomoc dla bezrobotnych? Moj maz od czerwca jest bez srodkow do zycia i nie ma zadnej pomocy, a wizyty odwolywane od marca :( smutne, gdyby nie moja praca nikt by nam nie pomogl. Zenujaca pomoc od Panstwa jedni dostaja wszystko inni nic, wiec moze czas podzielic rowno srodki z placonych podatkow.
...
3 lata temu
Tymczasem większość zarejestrowanych w pup nie ma nawet złotówki zasiłku na przetrwanie brawo wy !
Zibi 2
3 lata temu
TO CO RZUND MO SWOJE BEJMY ŻE JE ROZDAJĘ ...PEWNIE JAREK NIE KUPI SOBIE KOLEJNEGO CHŁOPCA I DA NAM PO DWA KOŁA ..
...
Następna strona