Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Niepewne wyniki głosowania ws. ograniczenia imigracji

0
Podziel się:

W niedzielę Szwajcarzy wypowiedzą się w referendum na temat inicjatywy
Szwajcarskiej Partii Ludowej

Kadmy - Fotolia.com /

W niedzielę Szwajcarzy wypowiedzą się w referendum na temat inicjatywy Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), która domaga się ograniczenia imigracji. Wynik głosowania jest niepewny, a przyjęcie wniosku SVP zaszkodziłoby relacjom Szwajcaria - UE.

Populistyczna, liberalno-prawicowa SVP chce ograniczenia imigracji poprzez przywrócenie limitów dotyczących zagranicznych pracowników. Zostały one zniesione, gdy Szwajcaria podpisała z UE umowę o swobodnym przepływie obywateli, co miało zagwarantować Szwajcarom pierwszeństwo w dostępie do unijnego rynku pracy.

W sondażu przeprowadzonym pod koniec stycznia 43 proc. respondentów zapowiedziało, że będzie głosować za przyjęciem inicjatywy SVP; 50 proc. Szwajcarów deklarowało, że zagłosuje przeciw. Nie wiadomo, jak teraz zagłosuje 7 proc. niezdecydowanych.

Rada Federalna, czyli szwajcarski rząd, środowiska biznesowe i związki zawodowe apelują do Szwajcarów, by zagłosowali przeciw ograniczaniu imigracji.

Od czasu, gdy w 2002 roku weszło w życie porozumienie między Bernem a UE dotyczące swobodnego przepływu obywateli, około 80 tys. przybyszów z krajów Unii zamieszkało w Szwajcarii.

Według SVP ta imigracja jest źródłem wszystkich problemów kraju, od niedoboru mieszkań, przez tłok w środkach transportu publicznego po ogólne obniżenie poziomu życia.

Rząd zapewnia, że jest dokładnie odwrotnie i to właśnie napływowi pracowników z zagranicy Szwajcaria zawdzięcza to, że w latach, w których załamała się koniunktura w Unii, gospodarka Szwajcarii rosła bardzo szybko.

W kraju utrzymuje się też niskie bezrobocie, sięgające ledwie 3,5 proc.

W Szwajcarii rośnie liczba imigrantów pochodzących z krajów unijnych, podczas gdy napływ ludzi z innych regionów utrzymuje się od lat na tym samym poziomie. W listopadzie 2013 roku w ośmiomilionowej Szwajcarii mieszkało 1,88 mln cudzoziemców, z czego 1,25 mln to osoby z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE, Islandia, Liechtenstein i Norwegia).

Najwięcej osób przybywa do Szwajcarii z Niemiec, Włoch, Portugalii i Francji.

W styczniu Rada Federalna zdecydowała, że obywatele UE, którzy przyjeżdżają do Szwajcarii w poszukiwaniu pracy, nie będą mieli prawa do pomocy społecznej; dotyczyć to będzie również ich rodzin. Ponadto osoby pochodzące z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego przebywające w Szwajcarii nie będą mogły zakładać tam działalności gospodarczej, jeśli były bezrobotne przez ostatnie 12 miesięcy.

Już w 2012 roku władze w Bernie przywróciły ograniczenia liczby wydawanych zezwoleń na pobyt długoterminowy, przyznawanych obywatelom ośmiu krajów, które weszły do Unii w 2004 r.: Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowenii, Słowacji i Węgier. Wiosną 2013 postanowiono przedłużyć te restrykcje o kolejny rok i rozszerzyć je na pozostałe państwa UE.

MA

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)