Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Nieobecności w pracy. Jak usprawiedliwić?

0
Podziel się:

Nieobecności w pracy zdarzają się każdemu z pracowników. Z reguły wypadają one z ważnych powodów. Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy?

Nieobecności w pracy. Jak usprawiedliwić?
Nieobecności w pracy. Jak usprawiedliwić? (pixabay.com)

Nieobecności w pracy. Jak usprawiedliwić?

Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy to jedno z największych uchybień dyscyplinarnych, jakie może popełnić pracownik. W niektórych sytuacjach nieobecność w pracy może być nawet powodem do zwolnienia. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy. To w interesie pracownika jest jak najszybsze uzasadnienie swojej absencji.

Zatrudniony powinien powiadomić przełożonego o powodzie nieobecności najszybciej jak to możliwe. Przyjmuje się, że należy to zrobić najpóźniej w drugim dniu absencji. W większości firm stworzona jest specjalna procedura, którą powinien spełnić pracownik usprawiedliwiający swoją nieobecność. Wytłumaczenie można złożyć w sposób ustny lub pisemny.

Nieobecności w pracy. Trzeba mieć ważny powód

Zgodnie z przepisami, wytłumaczenie nieobecności w pracy najlepiej mieć udokumentowane. Najczęściej pracownicy nieobecność usprawiedliwiają chorobą lub nagłym wypadkiem. Powinno się wtedy posiadać stosowną dokumentację. Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy z 15 maja 1996 roku pracownikom przysługują następujące zwolnienia od pracy:

  • zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy,
  • decyzja właściwego państwowego inspektora sanitarnego, która wydana jest zgodnie z przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych,
  • oświadczenie pracownika dotyczące zaistnienia okoliczności uzasadniających konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu np. nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do której dziecko uczęszcza,
  • imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się, wystosowane przez organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony, organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sąd, prokuraturę, policję,
  • oświadczenie pracownika potwierdzające odbycie podróży służbowej w godzinach nocnych, zakończonej w takim czasie, że do rozpoczęcia pracy nie upłynęło 8 godzin, w warunkach uniemożliwiających odpoczynek nocny.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)