Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Niemiecka płaca minimalna dla Polaków?

0
Podziel się

Okazuje się, że w niektórych przypadkach niemieckie stawki trzeba wypłacać także w Polsce. To może oznaczać kłopoty dla całej branży transportowej.

Niemiecka płaca minimalna dla Polaków?
(Rex Roof/CC/Flickr)
bDzSNglh

Chodzi o ustawę o płacy minimalnej. Według przepisów, które weszły pierwszego stycznia, każdy pracujący na terenie Niemiec będzie zarabiać co najmniej 8,5 euro za godzinę. W przeliczeniu - ponad 36 złotych za godzinę.

Okazuje się, że w niektórych przypadkach niemieckie stawki trzeba wypłacać także w Polsce. Polscy przewoźnicy boją się, że wyrównanie stawek zniszczy ich konkurencyjność. W tej chwili średnia stawka, którą dostają nasi transportowcy wynosi 12 złotych za godzinę.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa pracy Dominik Ehrentraut potwierdził, że przepisy dotyczą również polskich kierowców ciężarówek przejeżdżających przez Niemcy. _ - Płaca minimalna obowiązuje zasadniczo wszystkich pracowników, zarówno krajowych jak i zagranicznych, jeśli poruszają się po terytorium Niemiec - _ powiedział Ehrentraut.Problem w tym, że nie do końca wiadomo jak Niemcy mieliby sprawdzać, ile zarabia Polak w delegacji w Niemczech albo polski kierowca tira.

bDzSNglj

Rzecznik niemieckiego ministerstwa finansów Martin Jaeger nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy Niemcy chcą zaglądać w księgi wypłat w polskich firmach._ - Nie mogę obecnie powiedzieć jak będzie to wyglądało w praktyce - _ odpowiada rzecznik.

Pod koniec zeszłego roku ministerstwo infrastruktury i rozwoju zwróciło się do swojego niemieckiego odpowiednika o interpretację przepisów o płacy minimalnej w odniesieniu do przewoźników. Do tej pory jednak nie ma odpowiedzi.

Znaków zapytania wokół nowych przepisów jest więcej. Teoretycznie płaca minimalna powinna objąć także załogi samolotów przelatujących nad Niemcami. Nowych zasad obawiają się tymczasem polskie firmy transportowe, które ostrzegają, że niemiecka płaca minimalna uderza w przewoźników z Polski.

Nie można wykluczyć, że sporymi przepisami zajmą się niemieckie sądy, do których trafią sporne sprawy. Wyrok w sprawie zakresu obowiązywania stawek stworzy precedens, który będzie obowiązywał wszystkich przewoźników. Przedstawiciele związku deklarują, że zapewnią pomoc prawną polskim przewoźnikom.

bDzSNglp

Na wyższej płacy minimalnej w Niemczech nie skorzystają również pracownicy sezonowi.

Czytaj więcej w Money.pl
Wprowadzili płacę minimalną, ale... Wprowadzenie płacy minimalnej było jednym z głównych postulatów współrządzącej Niemcami partii socjaldemokratycznej.
Polacy i Niemcy razem przeciwko przestępczości Jutro rozpoczynają zajęcia między innymi z prawa oraz zasad współpracy.
bDzSNglK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)