Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Niemcy czekają na 740 tysięcy Polaków. Kuszą mieszkaniami

0
Podziel się:

Rynek pracy w Niemczech potrzebuje 3 milionów pracowników. Firmy są gotowe oferować dobre warunki pracy.

Niemcy czekają na 740 tysięcy Polaków. Kuszą mieszkaniami
(PAP/Bartosz Bator)

Od wczoraj Polacy mogą pracować w Niemczech, Austrii i Szwajcarii bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia na pracę. Najwięcej emocji towarzyszy otwarciu rynku niemieckiego, który - według szacunków - potrzebuje około 3 milionów nowych pracowników. Jednocześnie blisko 20 procent Polaków w wieku produkcyjnym chciałoby zatrudnić się w tym kraju w ciągu najbliższego roku.

Niemieccy pracodawcy na przyjęcie Polaków szykowali się już od dawna. Biura pośrednictwa pracy otrzymywały więcej ofert od naszych zachodnich sąsiadów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t124018.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/szygulski;kiedys;po;prace;niemiec;jezdzil;do;polski,62,0,819774.html) Szygulski: Kiedyś po pracę Niemiec jeździł do Polski

-_ Szacujemy, że zainteresowanie polskimi pracownikami wzrosło trzykrotnie w porównaniu z rokiem 2010. Z naszej perspektywy główne kierunki wyjazdu Polaków do pracy to Niemcy, Belgia, Austria, Szwecja i Norwegia _ - twierdzi Leszek Kurycyn, dyrektor operacyjny Manpower Professional.

Źródło: Eurostat

Na Niemieckie ogłoszenia może odpowiedzieć dużo Polaków. Badania Instytutu Gospodarki w Kolonii wykazały, że 23 procent. Polaków w wieku produkcyjnym chciałoby podjąć w najbliższym roku pracę za granicą.

Korespondują z nimi dane z ankiety przeprowadzonej w Polsce przez Advisory Group TEST Human Resources, pokazujące że na pracę w Niemczech chciałoby w ciągu najbliższego roku zdecydować się 19 procent Polaków w wieku 18-65 lat.

Źródło: Advisory Group TEST Human Resources

Najmniejszy odsetek deklarujących wolę wyjazdu mamy wśród osób z wyższym wykształceniem. Jest on niemal dwukrotnie niższy niż u osób z wykształceniem gimnazjalnym, podstawowym lub zawodowym.

Źródło: Advisory Group TEST Human Resources

Wśród deklarujących chęć pracy w Niemczech największą grupę stanowią pracownicy z branży budowlanej, transportu i logistyki oraz motoryzacyjnej. Najmniejszy jest udział górników i pracowników służby zdrowia.

Źródło: Advisory Group TEST Human Resources

W Polsce przeciętne wynagrodzenie wynosi nieco ponad 3,4 tys. złotych. W Niemczech jest ono ponad czterokrotnie wyższe, choć występują tam znaczne wahania w zależności od landu. We wschodniej części kraju płace zaczynają się od 7 euro za godzinę, podczas gdy na zachodzie fachowcy z branży budowlanej zarabiają nawet po 13 euro.

To właśnie wysokie zarobki są najczęstszym powodem deklarowania woli wyjazdu. Na dalszych miejscach znajdują się lepsze warunki pracy oraz lepsze warunki socjalne.

Źródło: Advisory Group TEST Human Resources

Polaków mogą skusić właśnie warunki pracy. Zdaniem specjalistów, obecnie są one w Niemczech szczególnie dobre. - _ Niemieccy pracodawcy bardzo potrzebują ludzi z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym. Gotowi są więc zapewnić przyjezdnym pracownikom nawet mieszkanie i kursy językowe _ - podkreśla Leszek Kurycyn z Manpower Professional.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t98846.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/wyjazdy;zarobkowe;pomoga;fiskusowi,99,0,806243.html) Wyjazdy zarobkowe pomogą fiskusowi
Zwiększone zapotrzebowanie na nowych pracowników znajduje odzwierciedlenie w oficjalnych statystykach. Według Eurostatu, współczynnik wolnych miejsc pracy w niemieckiej gospodarce wynosi 2,6 wobec 0,5 w Polsce. Oblicza się go, dzieląc wakaty przez wszystkie miejsca pracy na rynku. Wynik mnożony jest przez 100.

Z kolei według niemieckiego Instytutu Badań nad rynkiem Pracy Niemcy potrzebują około 3 milionów nowych pracowników. Aż 70 proc. tamtejszych firm deklaruje potrzebę zatrudnienia nowych specjalistów.

Źródło: Eurostat

Gdyby do Niemiec wyjechali wszyscy Polacy, którzy deklarują taką wolę, oznaczałoby to exodus ponad 5 milionów naszych rodaków. Eksperci są jednak zgodni - rzeczywista skala wyjazdów będzie wielokrotnie mniejsza. - _ W ciągu najbliższych 4 lat na podjęcie pracy w Niemczech może się zdecydować 200-400 tysięcy Polaków _ - twierdzi Tomasz Kalinowski z polskiej ambasady w Berlinie.

Do tej pory nie paliliśmy się do wyjazdu

Podobne szacunki przedstawia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. - _ Zniesienie zezwoleń na pracę w Niemczech i w Austrii nie przyniesie podobnych skutków do otwarcia rynków pracy w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Rynek niemiecki jest już od dawna w znacznym stopniu otwarty dla obywateli polskich _ - uważa wiceszef resortu Marek Bucior. Jego zdaniem w ciągu 3 lat z Polski do Niemiec może wyjechać 300-400 tysięcy osób. Jednocześnie szacuje się, że legalnie pracuje tam już obecnie 400 tysięcy Polaków.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t110140.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/emigracja;do;niemiec;juz;tam;jestesmy,178,0,821682.html) Emigracja do Niemiec? Już tam jesteśmy
Podejmowanie pracy przez Polaków w Niemczech m.in. na podstawie umowy o dzieło, czy w formie własnej działalności gospodarczej było możliwe już wcześniej. Wiele osób znających język niemiecki i zdecydowanych na pracę za zachodnią granicą już skorzystało z tych możliwości.

Od listopada 2007 roku Niemcy uprościli też procedurę wydawania zezwoleń na pracę dla inżynierów wybranych specjalności, a od stycznia 2009 roku - dla absolwentów wyższych uczelni._ - Te ułatwienia nie odbiły się negatywnie na polskim rynku pracy _, _ więc i po 1 maja nie powinno być problemu _ - dodaje wiceminister Bucior.

Kalendarium otwierania rynku pracy dla obywateli nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej
Rok Kraj
2004 Irlandia, Szwecja Wielka Brytania
2005 -
2006 Finlandia, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy
2007 -
2008 Francja, Holandia, Luksemburg
2009 Belgia, Dania
2010 -
2011 Austria, Niemcy

Oprac. Money.pl

Niemieccy specjaliści również nie obawiają się zalania tamtejszego rynku pracy przez imigrantów zarobkowych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Instytut Gospodarki w Kolonii szacuje, że do końca 2012 roku ich liczba w Niemczech wzrośnie o 800 tysięcy, a do 2020 roku o 1,2 miliona. Polacy będą stanowić wśród nich grupę 740 tysięcy osób.

Największą barierę dla Polaków może stanowić nieznajomość języka niemieckiego. W badaniu Advisory Group TEST Human Resources jedynie niecałe 37 procent respondentów, którzy chcą wyjechać, zadeklarowało, że zna język niemiecki. Sondaż nie weryfikował jednak poziomu znajomości tego języka.

Czytaj w Money.pl
Wyjazdy zarobkowe pomogą fiskusowi Otwarcie rynku pracy w Niemczech może być szansą na zasilenie budżetu państwa.
Niemieckie pensje już nie tak kuszące Prezes Krajowej Izby Gospodarczej uważa, że po otwarciu w Niemczech rynku pracy wyjadą tam głównie pracownicy budowlani i rzemieślnicy.
Polacy nie szturmują niemieckiego rynku pracy Od stycznia nie potrzebujemy zezwoleń na pracę w Niemczech. Zainteresowanie jest jednak podobne jak przed rokiem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)