Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Niemcy czekają na 740 tysięcy Polaków. Kuszą mieszkaniami

0
Podziel się:

Rynek pracy w Niemczech potrzebuje 3 milionów pracowników. Firmy są gotowe oferować dobre warunki pracy.

Niemcy czekają na 740 tysięcy Polaków. Kuszą mieszkaniami
(PAP/Bartosz Bator)
bEJUOpat

Od wczoraj Polacy mogą pracować w Niemczech, Austrii i Szwajcarii bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia na pracę. Najwięcej emocji towarzyszy otwarciu rynku niemieckiego, który - według szacunków - potrzebuje około 3 milionów nowych pracowników. Jednocześnie blisko 20 procent Polaków w wieku produkcyjnym chciałoby zatrudnić się w tym kraju w ciągu najbliższego roku.

Niemieccy pracodawcy na przyjęcie Polaków szykowali się już od dawna. Biura pośrednictwa pracy otrzymywały więcej ofert od naszych zachodnich sąsiadów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t124018.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/szygulski;kiedys;po;prace;niemiec;jezdzil;do;polski,62,0,819774.html) Szygulski: Kiedyś po pracę Niemiec jeździł do Polski

bEJUOpav

-_ Szacujemy, że zainteresowanie polskimi pracownikami wzrosło trzykrotnie w porównaniu z rokiem 2010. Z naszej perspektywy główne kierunki wyjazdu Polaków do pracy to Niemcy, Belgia, Austria, Szwecja i Norwegia _ - twierdzi Leszek Kurycyn, dyrektor operacyjny Manpower Professional.

Źródło: Eurostat

Na Niemieckie ogłoszenia może odpowiedzieć dużo Polaków. Badania Instytutu Gospodarki w Kolonii wykazały, że 23 procent. Polaków w wieku produkcyjnym chciałoby podjąć w najbliższym roku pracę za granicą.

bEJUOpaB

Korespondują z nimi dane z ankiety przeprowadzonej w Polsce przez Advisory Group TEST Human Resources, pokazujące że na pracę w Niemczech chciałoby w ciągu najbliższego roku zdecydować się 19 procent Polaków w wieku 18-65 lat.

Źródło: Advisory Group TEST Human Resources

Najmniejszy odsetek deklarujących wolę wyjazdu mamy wśród osób z wyższym wykształceniem. Jest on niemal dwukrotnie niższy niż u osób z wykształceniem gimnazjalnym, podstawowym lub zawodowym.

bEJUOpaC

Źródło: Advisory Group TEST Human Resources

Wśród deklarujących chęć pracy w Niemczech największą grupę stanowią pracownicy z branży budowlanej, transportu i logistyki oraz motoryzacyjnej. Najmniejszy jest udział górników i pracowników służby zdrowia.

bEJUOpaD

Źródło: Advisory Group TEST Human Resources

W Polsce przeciętne wynagrodzenie wynosi nieco ponad 3,4 tys. złotych. W Niemczech jest ono ponad czterokrotnie wyższe, choć występują tam znaczne wahania w zależności od landu. We wschodniej części kraju płace zaczynają się od 7 euro za godzinę, podczas gdy na zachodzie fachowcy z branży budowlanej zarabiają nawet po 13 euro.

bEJUOpaE

To właśnie wysokie zarobki są najczęstszym powodem deklarowania woli wyjazdu. Na dalszych miejscach znajdują się lepsze warunki pracy oraz lepsze warunki socjalne.

Źródło: Advisory Group TEST Human Resources

Polaków mogą skusić właśnie warunki pracy. Zdaniem specjalistów, obecnie są one w Niemczech szczególnie dobre. - _ Niemieccy pracodawcy bardzo potrzebują ludzi z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym. Gotowi są więc zapewnić przyjezdnym pracownikom nawet mieszkanie i kursy językowe _ - podkreśla Leszek Kurycyn z Manpower Professional.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t98846.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/wyjazdy;zarobkowe;pomoga;fiskusowi,99,0,806243.html) Wyjazdy zarobkowe pomogą fiskusowi
Zwiększone zapotrzebowanie na nowych pracowników znajduje odzwierciedlenie w oficjalnych statystykach. Według Eurostatu, współczynnik wolnych miejsc pracy w niemieckiej gospodarce wynosi 2,6 wobec 0,5 w Polsce. Oblicza się go, dzieląc wakaty przez wszystkie miejsca pracy na rynku. Wynik mnożony jest przez 100.

Z kolei według niemieckiego Instytutu Badań nad rynkiem Pracy Niemcy potrzebują około 3 milionów nowych pracowników. Aż 70 proc. tamtejszych firm deklaruje potrzebę zatrudnienia nowych specjalistów.

Źródło: Eurostat

Gdyby do Niemiec wyjechali wszyscy Polacy, którzy deklarują taką wolę, oznaczałoby to exodus ponad 5 milionów naszych rodaków. Eksperci są jednak zgodni - rzeczywista skala wyjazdów będzie wielokrotnie mniejsza. - _ W ciągu najbliższych 4 lat na podjęcie pracy w Niemczech może się zdecydować 200-400 tysięcy Polaków _ - twierdzi Tomasz Kalinowski z polskiej ambasady w Berlinie.

Do tej pory nie paliliśmy się do wyjazdu

Podobne szacunki przedstawia Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. - _ Zniesienie zezwoleń na pracę w Niemczech i w Austrii nie przyniesie podobnych skutków do otwarcia rynków pracy w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Rynek niemiecki jest już od dawna w znacznym stopniu otwarty dla obywateli polskich _ - uważa wiceszef resortu Marek Bucior. Jego zdaniem w ciągu 3 lat z Polski do Niemiec może wyjechać 300-400 tysięcy osób. Jednocześnie szacuje się, że legalnie pracuje tam już obecnie 400 tysięcy Polaków.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t110140.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/emigracja;do;niemiec;juz;tam;jestesmy,178,0,821682.html) Emigracja do Niemiec? Już tam jesteśmy
Podejmowanie pracy przez Polaków w Niemczech m.in. na podstawie umowy o dzieło, czy w formie własnej działalności gospodarczej było możliwe już wcześniej. Wiele osób znających język niemiecki i zdecydowanych na pracę za zachodnią granicą już skorzystało z tych możliwości.

Od listopada 2007 roku Niemcy uprościli też procedurę wydawania zezwoleń na pracę dla inżynierów wybranych specjalności, a od stycznia 2009 roku - dla absolwentów wyższych uczelni._ - Te ułatwienia nie odbiły się negatywnie na polskim rynku pracy _, _ więc i po 1 maja nie powinno być problemu _ - dodaje wiceminister Bucior.

Kalendarium otwierania rynku pracy dla obywateli nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej
Rok Kraj
2004 Irlandia, Szwecja Wielka Brytania
2005 -
2006 Finlandia, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Włochy
2007 -
2008 Francja, Holandia, Luksemburg
2009 Belgia, Dania
2010 -
2011 Austria, Niemcy

Oprac. Money.pl

Niemieccy specjaliści również nie obawiają się zalania tamtejszego rynku pracy przez imigrantów zarobkowych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Instytut Gospodarki w Kolonii szacuje, że do końca 2012 roku ich liczba w Niemczech wzrośnie o 800 tysięcy, a do 2020 roku o 1,2 miliona. Polacy będą stanowić wśród nich grupę 740 tysięcy osób.

Największą barierę dla Polaków może stanowić nieznajomość języka niemieckiego. W badaniu Advisory Group TEST Human Resources jedynie niecałe 37 procent respondentów, którzy chcą wyjechać, zadeklarowało, że zna język niemiecki. Sondaż nie weryfikował jednak poziomu znajomości tego języka.

Czytaj w Money.pl
Wyjazdy zarobkowe pomogą fiskusowi Otwarcie rynku pracy w Niemczech może być szansą na zasilenie budżetu państwa.
Niemieckie pensje już nie tak kuszące Prezes Krajowej Izby Gospodarczej uważa, że po otwarciu w Niemczech rynku pracy wyjadą tam głównie pracownicy budowlani i rzemieślnicy.
Polacy nie szturmują niemieckiego rynku pracy Od stycznia nie potrzebujemy zezwoleń na pracę w Niemczech. Zainteresowanie jest jednak podobne jak przed rokiem.
bEJUOpaW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)