Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. AZL
|

Niemal 90 proc. pracowników nie przerwie pracy na kwarantannie

2
Podziel się

Przeważająca większość pracowników jest gotowa nie przerwać pracy, mimo że są na kwarantannie - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Grant Thornton. - Chcą pokazać swoją przydatność i utrzymać miejsca pracy - czytamy w komentarzu do badania. Jednocześnie większość firm nie oferuje swoim pracownikom wsparcia psychologicznego (tak wskazało 73,4 proc. ankietowanych).

Niemal 90 proc. pracowników nie przerwie pracy na kwarantannie
Zdecydowana większość osób na kwarantannie chce pracować. (Pixabay)
bDyzFRkl

Grant Thornton komentując wyniki raportu, ocenia, że pracownicy i pracodawcy "ramię w ramię walczą z koronawirusem". 59,7 proc. badanych uznało, że w ich firmie nie jest odczuwalny brak rąk do pracy. Taki brak widzi 34,3 proc. Jednocześnie aż 88,6 proc. ankietowanych zadeklarowało, że są gotowi pracować nawet na kwarantannie lub będąc w izolacji. Nie chce wtedy świadczyć pracy 7,1 proc., a 4,3 proc. powiedziało, że nie wie, co by zrobiło.

- To wyraźny dowód ich zaangażowania, ale też determinacji, by pokazać swoją przydatność i utrzymać miejsce pracy.Pracodawcy muszą jednak pamiętać o tym, by nie nadużywać zaufania swoich ludzi, choć kryzys może być okazją do wprowadzania zmian, o których w innych warunkach ciężko byłoby myśleć - komentuje Wojeciech Chromik z Grant Thornton.

Z punktu widzenia przepisów prawa praca na kwarantannie wcale nie jest taka jednoznaczna. Prawnicy, z którymi niedawno rozmawiał money.pl, wskazywali, że dla pracownika bezpieczniejszym rozwiązania jest przejście w takich sytuacji na zwolnienie lekarskie.

bDyzFRkn
Zobacz także: Duda zablokował zamknięcie stoków? Gowin się tłumaczy

Z badania wynika także, że pracownicy w trakcie II fali pandemii czują się mniej bezpiecznie niż wiosną. 57,6 proc. ankietowanych wskazało, że w ich firmie potrzebne jest wzmocnienie budowania zaufania i poczucia bezpieczeństwa. W I fazie taką potrzebę widziało 43,2 proc. badanych. Na pytanie, czy obawiasz się o swoje miejsce pracy 57,2 proc. odpowiedziało nie, 37 proc. - tak, a 5,8 proc. - nie wiem.

Z kolei na pytanie, czy pracodawca zapewnia wsparcie psychologiczne 73,4 proc. odparło, że nie. 14,6 proc. otrzymuje takie wsparcie, a 12 proc. mówi, że nie wie, czy ono jest dostępne.

bDyzFRkt

Wśród badanych przez Grant Thornton nie widać zastoju, jeśli chodzi o rekrutacje pracowników. 67,7 proc. badanych powiedziało, że w ich firmach zatrudniane są nowe osoby. 25,5 proc. wskazało, że tak się nie dzieje. 6,8 proc. odpowiedziało, że nie wie, czy ich firma prowadzi rekrutację w czasie II fali pandemii.

Badanie ankietowe zostało przeprowadzone w dniach 4-13 listopada 2020 r. na grupie 533 respondentów, z czego 42,6 proc. reprezentowało duże firmy, 26,6 proc. średnie, 21,6 proc. małe, a 9,2 proc. podmioty mikro. 72,2 proc. wywodziło się z branży usługowej, 11,1 proc. handlowej, 16,5 proc. produkcyjnej, a pozostałe 0,2 proc. wskazało odpowiedź "inna". 69,4 proc. reprezentowało firmy z kapitałem polskim, 28,3 proc. z kapitałem zagranicznym, w 2 proc. odpowiedź brzmiała "nie wiem", a w 0,2 proc. - "inny".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDyzFRkO
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(2)
limbo
miesiąc temu
Wsparcie psychologiczne, he he.... Błogostanem dzieci ani siebie samego nie nakarmisz. A tzw. pomoc publiczna idzie do firm, dla zwykłych ludzi utrzymujących się z własnej pracy tylko zakazy, zakazy, zakazy.
jom
miesiąc temu
533 respondentów!