Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Nie nagrodzisz pracownika za szczepienie. Byłaby to dyskryminacja

6
Podziel się

Firmy zastanawiają się, jak zachęcić pracowników do szczepienia się przeciw koronawirusowi. Okazuje się, że w grę nie mogą wchodzić żadne gratyfikacje – na przykład wolny dzień, premia czy choćby dostęp do szkolenia.

Nie nagrodzisz pracownika za szczepienie. Byłaby to dyskryminacja
szczepionka; koronawirus; vaccine (Unsplash.com, Dimitri Houtteman)
bDyUNwzp

Pracodawcom na ogół zależy, by ich pracownicy się zaszczepili. Oznacza to większe bezpieczeństwo całej załogi, brak przestojów czy nadmiernej absencji. Okazuje się jednak, że zachęcać mogą jedynie werbalnie, bo nie wolno im nikogo za zaszczepienie się nagrodzić.

Przyznanie np. pieniężnego bonusu albo dodatkowego dnia wolnego pracownikowi, który się zaszczepił, oznaczałoby dyskryminację tych, którzy na to się nie zdecydują. Mogliby oni domagać się odszkodowania za nierówne traktowanie w miejscu pracy – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Zobacz także: Szczepionka na COVID-19 w Polsce. Tak wyglądały pierwsze szczepienia
bDyUNwzr

Nie ma nawet pewności, czy firma może zarządzić, iż dostęp do siedziby mają jedynie osoby zaszczepione.

"DGP" pisze, że takie zachęty byłyby dopuszczalne, gdyby ustawodawca wskazał, że w okresie epidemii różnicowanie uprawnień jest dozwolone. Ministerstwa odpowiedzialne za ewentualne zmiany w przepisach nie rozważały jednak takich rozwiązań.

bDyUNwzx

Na razie faworyzowanie zatrudnionych, którzy się na nie zdecydują, może prowadzić do naruszenia zasady równego traktowania i wiązać się z koniecznością wypłaty odszkodowania – przypominają eksperci cytowani przez "DGP".

Należy też pamiętać, że są osoby, które ze względu na stan zdrowia lub przeciwwskazania nie mogą się zaszczepić.

Przypomnijmy: im więcej Polaków skorzysta ze szczepionki, tym szybciej wróci normalność wróci. Władze ustaliły już kolejność szczepień. Zacznie się w stołecznym szpitalu MSWiA, do którego w niedzielę trafiło 75 fiolek preparatu. Pozwolą one na zaszczepienie 375 osób.

Grupa zero to ludzie, którzy zaszczepieni zostaną jako pierwsi. Mowa tu przede wszystkim o przedstawicielach szeroko rozumianej ochrony zdrowia. Jak informowaliśmy już w naszych serwisach, szlak przeciera Alicja Jakubowska - Naczelna Pielęgniarka szpitala MSWiA.

bDyUNwzy

Wśród nich są pracownicy szpitali, sanepidów i innych placówek prowadzących działalność leczniczą. Ale nie tylko. Priorytetowo traktowani będą również pracownicy domów pomocy społecznej, aptek oraz firm odpowiedzialnych za transport czy sprzedaż leków. W grupie zero znalazło się jeszcze miejsce dla studentów oraz pracowników uczelni medycznych.

Kto dalej? Tu podstawowym kryterium będzie już wiek. Po nowym roku zaszczepieni zostaną więc pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych itp. oraz osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych.

W tym samym etapie znalazły się również służby mundurowe oraz nauczyciele.

bDyUNwzz
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDyUNwzS
KOMENTARZE
(6)
Monkey Donkey
3 tyg. temu
Im więcej ludzi się zaszczepi tym bardziej normalność nie wróci
Sara prawda
3 tyg. temu
Pandemia się sama skończy gdy większość ja przechoruje często nawet o tym nie wiedząc i nabierzemy odporności zbiorowej. Tak było zawsze. Hiszpanka też trwała nieco ponad 2 lata. I sama sobie zdechła. Potem wróci stara dobra grypa która będzie kosiła staruszków skuteczniej niż covid. A mądrzy Polacy w większości oleją szczepionkę na koronkę. Zaś uległe społeczeństwa zachodu będą się zmagać z długoletnimi powikłaniami. Ja się nie szczepię. Nie ma glupich
Mario
3 tyg. temu
A rzad moze. Wtedy to nie jest dyskryminacja?
bDyUNwzT
Monika
3 tyg. temu
Kto chce niech się zaszczepi. Jak wystąpią NOP- niepożądane odczyny poszczepienne to ciekawe kogo będą winić. Najpierw poczekam, popatrzę czy ludziska nie będą padać jak muchy, a potem się zaszczepie. P.s. gorszego szczepu grypy jak hiszpanka jeszcze do tej pory nie było więc covidek może się przy nim głęboko schować!
Haha
3 tyg. temu
W USA szczepionka była pomarańczowa żółta zależy od tv . Wczoraj te dwa błazny ci się szczeoioy ich szczepionki miały biały kolor . Biały kolor ma sił fizjologiczna . Nawet tego nie umieją oszukać .