Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Nauczanie zdalne w klasach I-III. Zasiłek opiekuńczy od 9 listopada

109
Podziel się

Rodzice, którzy w związku z objęciem klas I-III nauczaniem zdalnym, będą musieli zrezygnować czasowo z pracy, by opiekować się dzieckiem, mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Będzie wypłacany co najmniej do 29 listopada.

Nauczanie zdalne w klasach I-III. Zasiłek opiekuńczy od 9 listopada
(pixabay.com, Taken)
bEidHOet

W piątek po raz ostatni uczniowie klas I-III pójdą do szkoły. Od poniedziałku uczyć się będą z domu. Tym samym cała polska edukacja objęta zostanie nauczaniem zdalnym. Do szkół dzieci wrócą najwcześniej na początku grudnia, ale data powrotu może zostać przesunięta.

Jeśli rodzice dzieci, które nie ukończyły lat ośmiu, muszą w tym czasie sprawować nad nimi opiekę, będą mogli skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Jego zasady są takie same jak wiosną. Wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

- W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego; będzie on przysługiwał przez 21 dni – od 9 do 29 listopada - poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

bEidHOev
Zobacz także: Druga fala kryzysu. Ekspert mówi, ile nas będzie kosztować

Dodała, że zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał przez okres 21 dni – od 9 do 29 listopada 2020 r.

Zmiany nie obejmują opieki żłobkowej i przedszkolnej. Dzieci w dalszym ciągu będą uczestniczyły w zajęciach.

bEidHOeB
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEidHOeW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(109)
Anna
7 miesięcy temu
Zasiłku nie otrzymają rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki, do której uczęszcza dziecko podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu. Ważne! Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje rodzicom: zatrudnionym w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz realizującym zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, ponieważ szkoła podstawowa ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom tych osób, uczęszczającym do klas I-III. Informacja - strona ZUS.
Anna
7 miesięcy temu
Zasiłek opiekuńczy na dziecko - nie dla medyka (są wyłączeni)!
Anna
7 miesięcy temu
Sztucznie wprowadzają zamęt w społeczeństwie i strach strasząc naciągniętymi cyframi i robią z nami co chcą. Nikt się nie buntuje. A kiedyś jak zamykano jakiś jeden zakład pracy w Wygwizdowie Małym to były strajki, manifestacje i pokazywali to w mediach. Ludzie - chodziło o jeden zakład pracy!!! Teraz w całych branżach ludzie są zwalniani, małe firmy padają, 50% z tych co pracuje będzie musiała przejść na zdalne lub stracić pracę - i wszyscy cicho siedzą..... Miałabym ochotę rzucić pracę choćby po to żeby mieć czas pojechać do Warszawki i wbić im transparent w pięknie przystrzyżony trawnik... Może zamiast sypać rekompensatami, niech doposażą szpitale jak należy i przywrócą normalne życie. Bo teraz w stanie pandemii - więcej ludzi umiera - na wszystkie inne możliwe choroby, bo dla chorych szpitale są zamknięte. A jak będzie ktoś z COVIDem, to pewnie respiratora nie będzie i też umrze. DRAMAT. Mam dzieci, ale skoro można je zostawiać na 10h.... to zdążę obrócić tam i z powrotem. Czekam aż w końcu się ludzie zbuntują, bo podpiszę się pod tym rękami i nogami.
bEidHOeX
Mama
7 miesięcy temu
Nauczyciele dostaną aby zamknąć im usta.... A my rodzice co musimy się uporać z pracą domem i lekcjami
Kamila
8 miesięcy temu
Jestem mamą samotnie wychowująca dziecko chodzące do 1 klasy szkoły podstawowej. Dzisiaj się dowiedziałam, że moje dziecko ma się logować na każde zajęcia lekcyjne w celach obecności. Nie ma żadnych zajęć online, na których dziecku wytłumaczą co ma zrobić. To rodzic ma to zadanie. Po każdych zajęciach wysyłamy zdjęcie ze zrobionym materiałem. Ale to nie rodzic otrzymuje dodatek do wynagrodzenia na zakup dodatkowych materiałów do nauczania zdalnego i to nie rodzic otrzymuje pensje nauczyciela. Jeżeli jest obowiązek szkolny to dlaczego wraz z decyzją szkół nie jest on nakładany na nauczyciela tylko na rodzica? A patrząc na to z innej strony, chciałabym zakomunikować, że to wszystko to i tak mój najmniejszy problem, bo w marcu straciłam w wyniku pandemii, a obecne warunki jakie mam nie kwalifikują mnie do zasiłku opiekuńczego. Mój szef również nie wyraził zgody na pracę zdalna. I co teraz ? Mam rzucić pracę i poświęcić się edukacji dziecka licząc się z tym, że za chwilę to o tak nie będzie miało znaczenia bo umrzemy z głodu, albo wyłącza nam prąd, więc i tak nici z nauki zdalnej? Czy może pójść do pracy i narazić dziecko na powtarzanie 1 klasy szkoły podstawowej poświęcając jej edukację ? Które rozwiązanie jest lepsze ?
...
Następna strona