Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Nasze pensje urosły o 10 procent

0
Podziel się:

Statystyczny Polak zarobił na koniec marca prawie o 300 zł więcej niż przed rokiem.

Nasze pensje urosły o 10 procent
(PAP/Lech Muszyński)

Tempo wzrostu płac nie spada. Statystyczny Polak zarobił na koniec marca prawie o 300 zł więcej niż przed rokiem.

Jak informuje Główny Urząd Statystyczny przeciętne wynagrodzenie w I kwartale 2008 roku wyniosło 2.983,98 zł wobec 2.709,14 zł w I kwartale 2007 roku, czyli wzrosło o 10,1 proc.

W ujęciu kwartalnym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 2,9 procent.

Tempo wzrostu zarobków Polaków dynamicznie przyspieszyło w 2007 roku. To efekt m.in. dobrej koniunktury gospodarczej związanej z wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej.

Według niektórych ekonomistów w 2008 roku płace pójdą w górę nawet o 11 procent. Nieco bardziej ostrożni w swoich prognozach są eksperci Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Ich zdaniem realny wzrost płac - czyli po uwzględnieniu inflacji - wyniesie w tym roku 5,5 procenta.

Pomimo tego, że sporo pracujemy, to niestety wzrost wydajności pracy - zwłaszcza w sferze usług - w Polsce nie nadąża za szybko rosnącymi płacami. Według ekonomistów zagraża to konkurencyjności naszych firm.

Lepiej zarabiający Polacy zaczęli więcej wydawać. Eksperci przestrzegają, że sytuacja, w której wzrost konsumpcji jest wyższy od wzrostu PKB w konsekwencji doprowadzi do wyższej inflacji i spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)