Kadra kierownicza we Włoszech w polityce, gospodarce, finansach i administracji publicznej jest najstarsza w całej Unii Europejskiej - wynika z ogłoszonego w czwartek raportu. Średni wiek prezesów i urzędników państwowych najwyższego szczebla to 59 lat.
- Kiedy zwalniają znienawidzonego szefa
- Nowy szef - nowa miotła?
- Gdzie kandydaci po 50-tce są mile widziani? Prymat w tej dziedzinie należy do bankowców; prezesi banków mają średnio 67 lat, tyle co urzędujący biskupi.
W analizie danych ze sprawozdania przygotowanego przez uniwersytet z Kalabrii zwraca się uwagę na związek między rekordowym bezrobociem wśród młodzieży, która nie jest dopuszczana na rynek pracy, a starzeniem się klasy menedżerskiej.
,,Kraj rezygnuje tym samym z energii i zasobów, jakie są fundamentalne dla rozwoju gospodarczego" - twierdzą autorzy raportu. Ich zdaniem pierwsze miejsce Włoch w tej kategorii w dobie obecnego kryzysu to zjawisko ,,smutne" i niepokojące.
Średnia wieku w Senacie to 57 lat, w Izbie Deputowanych - 54, zaś w rządzie Mario Montiego - 64 lata. Dwaj najmłodsi ministrowie w jego gabinecie mają po 57 lat.
W ciągu trzech ostatnich kadencji parlamentu wybrano tylko dwie osoby poniżej 30. roku życia.
(JK)