Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Mowa ciałem. Czym jest. Jakie daje efekty podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

3
Podziel się:

Mowa ciałem to ważny element, który działa na korzyść pracownika podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Czym jest mowa ciałem? Jakie daje efekty?

Mowa ciałem. Czym jest. Jakie daje efekty podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Mowa ciałem. Jakie daje efekty? (pixabay.com)

Mowa ciałem. Czym jest?

Mowa ciałem to termin z zakresu psychologii społecznej. Używa się go jako synonimu komunikacji niewerbalnej. Mowa ciała obejmuje zwykle takie komunikaty niewerbalne jak: gesty i ruchy ciała, mimika, postawa i ukierunkowanie ciała, ruchy oczu i odruch źreniczny, sposób używania przestrzeni interpersonalnej. Eksperci zajmujący się analizą mowy ciała, na jej podstawie potrafią wyciągnąć wnioski dotyczące osobowości kandydata na pracownika.

Podręczniki zajmujące się mową ciała podczas prób odczytywania jej mają na uwadze, że kontekst i przyzwyczajenia osoby, której mowę ciała odczytują, mają znaczenie priorytetowe, natomiast konkretne gesty mogą stanowić przykładowy przegląd możliwości znaczeń.

Mowa ciałem podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jakie daje efekty?

Eksperci zauważają, że nie jesteśmy w stanie wyćwiczyć mowy ciała. Jeśli nasza mowa ciałem jest spójna z tym, co mówimy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, to działa to na korzyść pracownika. Najważniejszymi elementami mowy ciała są postawa, gesty, mimika i ton głosu.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy pamiętać, że potencjalny kandydat na pracownika jest oceniany już od momenty wejścia na rozmowę. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, dlatego eksperci zwracają uwagę, by wejść pewnym krokiem i przywitać się z rekruterem.

Mowa ciałem. Na co zwrócić uwagę?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej warto zwrócić uwagę na to, by przyjąć zrelaksowaną pozycję: wyprostować plecy, naturalnie ułożyć ręce oraz nogi i spokojnie oddychać. Nie siadać na brzegu krzesła i nie zmieniać zbyt często swojej postawy. Dłonie należy trzymać w jednym miejscu i unikać zamkniętej postawy, charakteryzującej się splecionymi rękami na piersiach. Nie bawmy się też długopisem, co może sugerować nerwowość i brak odporności na stres.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
też odkrycie.
4 lata temu
Co cwańsze dziewczęta w mojej klasie maturalnej 100lat temu robiły tak przed panem z matematyki , który miał malutką słabość.
Papa
4 lata temu
najlepiej na rozmowach kwalifikacyjnych by wypadał prezes Ochódzki
prezes
4 lata temu
no i później przyjma takiego na księgowego co jest dobry z mowy ciała i jaka korzysc dla firmy z tego się pytam?