Rok 2010 będzie trudny dla rynku pracy, a bezrobocie może wzrosnąć do około 13 proc. - powiedziała wiceminister pracy Czesława Ostrowska.
Zdaniem wiceminister, w 2010 r. nie należy spodziewać się szybkiej poprawy na rynku pracy. - _ Zawsze reaguje on z opóźnieniem na zmiany w gospodarce. Wychodzenie firm z kryzysu nie oznacza, że od razu zacznie spadać bezrobocie _ - powiedziała Ostrowska.
Dodała, że w pierwszym półroczu 2010 r. bezrobocie może nawet wzrosnąć, a miejsc pracy zacznie przybywać dopiero w drugiej połowie roku.
Ostrowska szacuje, że _ w przyszłym roku płace zaczną rosnąć, choć będzie to następowało powoli _. Wyjaśniła, że wychodzenie firm z kryzysu, które powinno następować już w najbliższych miesiącach, nie oznacza, że szybko poprawi się sytuacja finansowa pracowników.
Według szacunków Ministerstwa Pracy stopa bezrobocia w grudniu 2009 r. wyniesie 11,9 proc.
GUS podał, że zatrudnienie w grudniu 2009 spadło o 1,8 proc.w relacji rok do roku. W stosunku do listopada spadek ten wyniósł 0,2 proc.
Przeciętne wynagrodzenie w grudniu 2009 r., według danych GUS, wzrosło w stosunku do grudnia 2009 r. o 6,5 proc. i wyniosło 3 tys. 652,4 zł. W stosunku do listopada było wyższe o 7,3 proc.
Dane GUS-u nieco zakoczyły analityków. Ich prognozy dotyczące wzrostu wynagrodzeń były niższe i mieściły się w granicach 2,3-6,6 procent rok do roku. Średnia oczekiwań ekonomistów co do zmiany poziomu zatrudnienia w przedsiębiorstwach wyniosła -1,8 procenta (oczekiwania: od -1,7 proc. do -2,0 proc.).
Jeśli prognozy ministerstwa się sprawdzą, 2010 rok będzie drugim z rzędu w ostatnim czasie, kiedy stopa bezrobocia wzrasta. Jak wynika z raportu Money.pl, w 2008 roku udało się, pierwszy raz w historii, nie licząc roku 1990, osiągnąć poziom poniżej 10 procent.
źródło: Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
dane za 2009 - szacunki Ministerstwa Pracy na koniec grudnia
stopa bezrobocia w 2010 roku - za projektem ustawy budżetowej
Jest to jednak w dużej mierze wynikiem wyjazdów Polaków za granicę. Według ostatnich danych GUS, za pracą wyjechało z Polski ponad 2 miliony tak zwanych _ nowych emigrantów _. Większość - po 2004 roku. Dziś jest ich prawie trzykrotnie więcej niż przed akcesją, a w przypadku krajów Unii przyrost jest jeszcze większy.
Raporty Money.pl | |
---|---|
1000 emigrantów na każdy dzień członkostwa Fala nowej emigracji zarobkowej liczy około 2,2 miliona osób. Ponad 1,8 miliona z nich wyjechało do pracy do krajów Unii Europejskiej. | |
Młoda emigracja ucieka tylko z Ameryki Co trzeci Polak chce wracać z USA do kraju. W sumie w tym roku wróci co dziesiąty emigrant - wynika z badania Money.pl. | |
Obalamy mit - nie będzie masowych powrotów z emigracji Cztery piąte emigrantów nie wróci do Polski w najbliższym czasie - wynika z badania Money.pl. |