Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Mieszkasz blisko pracy, jesteś bardziej lojalny

0
Podziel się:

Najszybciej z powodu dojazdów zmieniają pracę specjaliści w Chinach, RPA i Indiach.

Mieszkasz blisko pracy, jesteś bardziej lojalny
(attator/iStockphoto)

Na całym świecie nieproporcjonalnie duży wpływ na lojalność pracowników ma czas dojazdu do pracy - wynika z badań firmy Regus. Najszybciej z takich powodów tracą specjalistów firmy w Chinach i RPA.

Prawie co piąty respondent (18,5 proc.) w ciągu ostatnich dwóch lat poważnie zastanawiał się nad odejściem z pracy z powodu zbyt długiego czasu dojazdu z domu do biura. W większości krajów odsetek takich odpowiedzi wahał się w granicach 15-20 procent.

Wyższy wynik był w Indiach, gdzie co czwarta przepytana osoba (25,1 proc.) rozważała zmianę pracy z powodu dojazdów. Nie był to jednak najwyższy wskaźnik, bo w* RPA* i* Chinach* liczba podobnych odpowiedzi wyniosła ponad 31 proc.

Związek pomiędzy czasem dojazdu do pracy, a prawdopodobieństwem rezygnacji z niej staje się jeszcze bardziej wyraźny, gdy pod uwagę weźmiemy wyłącznie osoby, które na codzienną podróż w jedną stronę poświęcają więcej niż godzinę.

Średnia liczba pracowników dojeżdżających do biura dłużej niż godzinę i poważnie zastanawiających się nad zmianą pracy, w ciągu ostatnich dwóch lat wzrastała, aż do 39 proc.

Co ciekawe, wiele narzekających na dojazdy osób cechuje jednocześnie podwyższony poziom satysfakcji z pracy. Zdaniem analityków firmy Regus można wywnioskować, że mimo lubianego stanowiska oraz sprzyjającego środowiska pracy, długi czas dojazdu może doprowadzić pracownika do rezygnacji z posady.

32 proc. pracodawców w Azji i krajach Pacyfiku przyznaje się do problemów ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.
Sposobem na wyeliminowanie tego zagrożenia są elastyczne formy zatrudnienia, czyli np. częściowa lub całkowita praca z domu, a także zmienny, w zależności od potrzeb, wynajem powierzchni biurowych.

Niektóre przedsiębiorstwa już skorzystały z takich możliwości, zatrzymując w ten sposób cennych pracowników. Z danych Workforce.com wynika, że 84 firmy z listy _ 100 najlepszych pracodawców _ pozwalają pracownikom na zdalną pracę w wymiarze co najmniej 20 proc. czasu pracy.

Na przykład Google informuje, że jest w stanie przyciągnąć bardziej wykwalifikowanych pracowników oferując im podjęcie pracy w miejscu zamieszkania, natomiast Deloitte szacuje, że dzięki zmniejszonej rotacji pracowników był w stanie zaoszczędzić w ostatnich latach 40 milionów dolarów.

Badania zlecone przez Regus, firmę zajmującą się outsourcingiem miejsc pracy,
prowadzone były w ponad 11 tysiącach firm w 13 krajach na całym świecie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)