Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

MBA studia. Jaka praca po ukończeniu studiów?

1
Podziel się:

Studia MBA mogą ułatwić dostanie wymarzonej pracy. Wiąże się to też z wyższą płacą, ale nie są gwarancją zatrudnienia.

MBA studia. Jaka praca po ukończeniu studiów?
MBA studia praca (pixabay.com)

MBA Studia. Czym są?

Studia MBA to program typu Master of Bussines Administration. Jest to najbardziej ceniony i podstawowy sposób kształcenia menedżerów na całym świecie. Klasyczne dzienne studia MBA trwają dwa lata i powstały w Stanach Zjednoczonych na początku lat pięćdziesiątych.

Celem studiów MBA jest wykształcenie wyspecjalizowanej kadry na wzór pierwszej amerykańskiej szkoły biznesu. Uczono w niej nie tylko teorii biznesu, ale także praktyki. Obecnie studia MBA można odbyć na całym świecie, w tym także w Polsce. Pozwolą one na nabycie odpowiednich praktycznych umiejętności zarządzania w biznesie w określonej specjalizacji: finansistów, pracowników IT czy HR-owców.

MBA Studia. Praca po studiach MBA

Studia MBA wiążą się z nowoczesną formą kształcenia, która realizuje aktualne trendy gospodarczo-biznesowe i uczy efektywnego ich wykorzystywania. Absolwenci studiów MBA to często późniejsi menedżerowie, pracownicy działu kadr czy nawet prezesi firm. Każda uczelnia zapewnia też wsparcie w zakresie nauki języka angielskiego i innych niezbędnych w utrzymywaniu zagranicznych relacji biznesowych.

Ukończenie studiów MBA i znalezienie pracy wiąże się też z większymi zarobkami. Mediana wynagrodzenia całkowitego absolwentów studiów MBA w 2019 roku wyniosła 12 000 PLN brutto. To ponad dwukrotnie więcej niż ogólnopolska mediana całego badania, która wyniosła 4 785 PLN. Mężczyźni po studiach MBA zarabiali więcej niż kobiety. Różnica w zarobkach między obiema płciami wynosiła aż 4 892 PLN.

Absolwenci studiów MBA zdecydowanie więcej zarabiali w firmach z przewagą kapitału zagranicznego. Różnica w wynagrodzeniach pomiędzy osobami pracującymi w polskich firmach a w zagranicznych w 2019 roku wynosiła 5 900 PLN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
mba
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Alumni
4 lata temu
Autorze! Jak się o czymś pisze to wypadałoby posiąść elementarną wiedzę na ten temat. MBA to nie są po prostu studia dzienne dla przyszłych menadżerów. Są to studia podyplomowe dla menadżerów, którzy mając wykształcenie wyższe w różnych dziedzinach studiują podyplomowo zarządzanie (MBA), aby umieć prowadzić biznes profesjonalnie. A w Polsce MBA osiągnął poziom „szkół gotowania na gazie” czego przykładem jest uczelnia w Wawie, gdzie funkcjonariusze PiS w rok wykupują dyplom pseudo MBA, aby móc zasiadać w radach nadzorczych spółek skarbu państwa.