Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Manager sklepu - jak zostać człowiekiem do zadań specjalnych?

0
Podziel się

Czym zajmuje się manager sklepu? Jakie są jego zadania. Przeczytaj i zobacz przykładowe CV.

Manager sklepu - jak zostać człowiekiem do zadań specjalnych?
(Shutterstock/Dmitry Kalinovsky)
bDIBNVyZ

Bywasz w nich codziennie. Spożywczych, odzieżowych, obuwniczych. Robisz zakupy, ale nigdy nie zastanawiasz się jak to jest, że sklep działa tak sprawnie. Tymczasem tam nic nie dzieje się bez przyczyny, a za sukcesem każdego takiego miejsca stoi on/ona – kierownik, manager, osoba do zadań specjalnych. Planujesz zostać jednym z nich? Aby się wyróżnić, Twoje CV musi zostać napisane w specyficzny sposób. Podpowiadamy jak to zrobić, by wygrać walkę o wymarzoną pracę.

Więcej niż sprzedawca

Lista Twoich zadań będzie znacznie dłuższa, jednak doświadczenie w handlu jest na wagę złota. To Ty musisz być przewodnikiem i autorytetem dla zespołu ekspedientów, dlatego pokaż przyszłemu pracodawcy, że wiesz na czym ta rola polega. Jeśli pracowałeś jako sprzedawca, wpisz tę informację w CV. Nawet pozornie drobne doświadczenie, takie jak praca kasjera, będzie dobrze widziane – po pierwsze wyślesz sygnał, że umiesz pracować z klientem, a po drugie, że obsługa sprzętu nie jest Ci obca. Chociaż preferowani są kandydaci, którzy posiadają tytuł magistra ekonomii, marketingu lub zarządzania, doświadczenie często okazuje się tu cenniejsze niż poziom edukacji. Osoba z wykształceniem średnim, która pracowała w branży, również ma bardzo duże szanse.

bDIBNVzb

Przewodnik stada

Nie daj się zmylić – będziesz pracował w sklepie, jednak nie jesteś po prostu sprzedawcą. Twoja rola to głównie nadzór i budowanie planu działań dla większej grupy osób. Masz doświadczenie w zarządzaniu ludźmi? Kierowałeś zespołem? Nadzorowałeś projekty? Nie zapomnij o tym wspomnieć w CV. Chodzi o podkreślenie Twoich umiejętności, takich jak: umiejętność pracy w zespole, pracy pod presją czasu, realizacji projektów w terminie, sumienności, umiejętności motywowania innych. Dziedzina zawodowa, w której posiadłeś te kwalifikacje, nie ma większego znaczenia.

Porządek musi być

Znasz to niemieckie powiedzenie: „Ordnung muss sein (Porządek musi być)”? Hasło to powinno stać się Twoją dewizą, ponieważ praca, o którą się starasz, wymaga doskonałej organizacji i odpowiedzialności – w tym za dokumentację sklepu. Podstawy księgowości, rachunkowości i zamówień będą potrzebne – i mile widziane. Oczywiście wszystkiego można się nauczyć i pracodawca zapewni Ci niezbędne szkolenia, jednak jeśli dobrze radzisz sobie z firmowymi dokumentami, prowadziłeś archiwa, wykonywałeś prace administracyjne i bez problemu utrzymujesz tzw. porządek w papierach – będzie to Twoim atutem. Duże znaczenie będzie miała także forma, w jakiej przedstawisz swoje osiągnięcia. Twoje CV musi być czytelne, przejrzyste i mieć logiczną konstrukcję. Jeśli masz kłopoty z samodzielnym skonstruowaniem takiego dokumentu, skorzystaj z profesjonalnych szablonów, np. dostępnych w serwisie http://myCV.pl/.

bDIBNVzh

Can I help you?

Tak, znajomość języków obcych, zwłaszcza języka angielskiego, to konieczność. Będziesz musiał obsłużyć klientów niemówiących po polsku oraz pomóc w rozwiązaniu sytuacji spornych zaistniałych pomiędzy klientem a ekspedientem. Wpisz więc znajomość obcych języków w CV, nawet jeśli dopiero uczysz się danego języka. Wspomnij też posiadanie zdolności komunikacyjnych, otwartości i doświadczenia w pracy w międzynarodowym środowisku. Nie pracowałeś w światowych korporacjach? Nie martw się. Nawet wymiana studencka, czy organizowanie wydarzeń na uczelni to cenna informacja, świadcząca o Twoich umiejętnościach interpersonalnych.

Sprzedaj nie tylko produkt

Pracodawca będzie oczekiwał od Ciebie nie tylko umiejętności sprzedania towaru znajdującego się na półkach, ale także marki. Co to oznacza? Będziesz wizytówką tego miejsca i musisz zająć się jego promocją. Aby przyciągnąć nowych klientów możesz prowadzić fanpage sklepu na Facebooku, marketing szeptany w Internecie lub organizować specjalne akcje i eventy. Jeśli masz doświadczenie w pracy z nowymi mediami, umiesz pisać błyskotliwe teksty, posiadasz doświadczenie marketingowe lub PR-owe – napisz o tym. Pracodawca będzie wiedział, że nie będziesz odliczał godzin do końca zmiany, ale aktywnie zaangażujesz się w rozwój firmy.

bDIBNVzi

Pokaż, że to Twoja bajka

Na to samo stanowisko będzie aplikowało wielu chętnych. Zastanawiasz się, jak się wyróżnić? Pokaż, że znasz branżę, w której będziesz pracował. Jeśli aplikujesz na stanowisko managera sklepu sportowego, zaznacz w CV że biegasz i interesujesz się tą dziedziną. Ma to być sklep odzieżowy? Pochwal się, że fascynujesz się modą i prowadzisz bloga o najnowszych trendach. To, czym się pasjonujesz pozazawodowo może okazać się tym, co sprawi, że dostaniesz tę pracę. Twój przyszły szef będzie wiedział, że łącząc życie zawodowe ze swoimi zainteresowaniami będziesz po pierwsze lepszym fachowcem, a po drugie pełnym zaangażowania pracownikiem.

Zapoznaj się także z przykładowym CV skonstruowanym przez naszych ekspertów dla osoby starającej się o posadę managera sklepu.

bDIBNVzj

Tekst: Agnieszka Grzechynka, myCV.pl

bDIBNVzC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)