Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Małopolscy więźniowie pracują charytatywnie. Dla kogo?

0
Podziel się:

Przepracowali blisko 30 tys. godzin w ostatnich trzech miesiącach.

Małopolscy więźniowie pracują charytatywnie. Dla kogo?
(Tim Pearce, Los Gatos/CC/Flickr)

Blisko 30 tys. godzin przepracowali charytatywnie w ostatnich trzech miesiącach więźniowie i aresztanci z małopolskich zakładów penitencjarnych - poinformował oficer prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Krakowie por. Tomasz Wacławek.

Osadzeni pracowali nieodpłatnie na rzecz takich instytucji, jak szkoły, domy pomocy społecznej, ośrodki szkolno-wychowawcze, centra kultury i sportu, zakłady opieki zdrowotnej. Pracowali także na rzecz Ogrodu Botanicznego i PCK, sprzątali Kraków i bulwary wiślane po powodzi. Uczestniczyli też w akcji związanej z usuwaniem graffiti.

_ - Wszystkie jednostki okręgu krakowskiego już kilka lat temu zawarły porozumienia i umowy dotyczące nieodpłatnego zatrudnienia osadzonych z jednostkami samorządu terytorialnego, stowarzyszeniami i fundacjami o celach charytatywnych _ - powiedział Wacławek. _ W ciągu roku osadzeni przepracowują nieodpłatnie na ich rzecz kilkaset tysięcy godzin o znacznej wartości finansowej _ - powiedział oficer prasowy.

We współpracy uczestniczą zakłady karne typu półotwartego i otwartego: w Krakowie Nowej Hucie, Trzebini i Tarnowie Mościcach, a także oddział zewnętrzny Zakładu Karnego w Tarnowie. W samym Krakowie prace nieodpłatne wykonują też aresztanci z aresztów śledczych na ul. Montelupich i w Podgórzu. Wszystkie one na mocy kodeksu karnego wykonawczego mogą zatrudniać skazanych poza obrębem zakładu karnego w systemie bez konwojenta i na pojedynczych stanowiskach pracy.

_ - Praca i szeroko pojęte zatrudnienie osadzonych jest jednym z najważniejszych środków oddziaływania penitencjarnego, przynoszącym wymierne korzyści osobom pozbawionym wolności, ich rodzinom oraz środowisku, na rzecz którego jest świadczona _ - powiedział Wacławek.

Według służb penitencjarnych, szczególnie ważne jest zatrudnienie wykonywane poza obrębem jednostki penitencjarnej. Stanowi ono kluczowy czynnik przeciwdziałający wykluczeniu społecznemu osób opuszczających zakłady karne - poprzez przełamywanie uprzedzeń.

Dobrowolna nieodpłatna praca więźniów jest również ważnym środkiem wychowawczym, buduje prospołeczną wizję więziennictwa i może stanowić realne zadośćuczynienie za wyrządzone przestępstwo.

Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)