Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Karolina Jurczak
|

Luka płacowa między zarobkami kobiet i mężczyzn rośnie wraz z wykształceniem

62
Podziel się

Mężczyzna z wyższym wykształceniem zarabia średnio o 1777 zł więcej niż kobieta o tych samych kwalifikacjach - wynika z raportu przygotowanego przez firmę Sedlak&Sedlak na temat korelacji między zarobkami a wykształceniem.

Luka płacowa między zarobkami kobiet i mężczyzn rośnie wraz z wykształceniem
Z badania za 2020 rok wynika, że osoby z wykształceniem wyższym magisterskim inżynierskim zarabiały blisko dwa razy więcej (6 725 PLN) niż osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (3 800 PLN). (Pixabay)
bDJetmUR

W 2020 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (OBW) wzięły udział 29 683 osoby posiadające tytuł magistra. Osoby te stanowiły 33 proc. badanej próby. 20 proc. osób biorących udział w badaniu miało wykształcenie średnie (zdana matura), 19 proc. wyższe magisterskie inżynierskie a 18 proc. wyższe zawodowe (licencjackie/inżynierskie).

Już pierwsze badanie OBW w 2003 roku wykazało, że warto się uczyć, bo wykształcenie ma znaczący wpływ na płace. Z badania za 2020 rok wynika, że osoby z wykształceniem wyższym magisterskim inżynierskim zarabiały blisko dwa razy więcej (6 725 PLN) niż osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (3 800 PLN).

bDJetmUT

Dane wykazały, że na każdym poziomie wykształcenia mężczyźni zarabiają więcej od kobiet. Różnica między zarobkami obu płci zwiększała się z kolejnym poziomem wykształcenia.

Wykres 3. przedstawia wynagrodzenia osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym, pomaturalnym oraz wyższym magisterskim wśród osób z różnym stażem pracy. Jak wynika z danych, im dłuższy staż, tym dynamika płac osób z wykształceniem magisterskim jest wyższa od dynamiki płac osób posiadających wykształcenie pomaturalne lub zasadnicze zawodowe.

bDJetmUZ

Poniższy wykres przedstawia zarobki osób zatrudnionych na różnych stanowiskach z wykształceniem średnim oraz wyższym magisterskim. Przykładowo, mediana wynagrodzeń księgowego z wykształceniem magisterskim wyniosła 4 700 PLN brutto, podczas gdy osoby na tym stanowisku z wykształceniem średnim zarabiały 3 995 PLN.

Dane wykazały, że są różnice w zarobkach między osobami, które ukończyły studia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Osoby, które ukończyły studia w trybie stacjonarnym zarabiają więcej. 25 proc. z nich zarabiało więcej niż 8 915 PLN.

bDJetmVa

Informacje o badaniu: W 2020 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (OBW) uczestniczyły 118 767 osoby. Z czego 58 proc. stanowili mężczyźni, 70 proc. osób ma wyższe wykształcenie, 54 proc. mieszka w dużych miastach (powyżej 100 000 mieszkańców), 46 proc. badanych pracuje w dużej lub wielkiej firmie (powyżej 250 pracowników), 82 proc. pracuje w firmach prywatnych, a 50 proc. badanych ma staż pracy krótszy niż 8 lat.

Zobacz także: Banknot 1000 zł? Bielecki: nie tak się walczy z szarą strefą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJetmVu
Źródło:
Sedlak&Sedlak
KOMENTARZE
(62)
dziwne
miesiąc temu
Po co zatrudniają facetów jeśli za ich pensję mogą mieć 2 kobiety?? Ci najbogatsi to masochiści czy nie znają się na kasie :)
Marcin
miesiąc temu
powierzchowna analiza, bez wyjaśnienia realnych powodów różnicy w zarobkach i demagogiczny tytuł, wstyd
szklanka
miesiąc temu
Te wynagrodzenia to chyba z jakiegoś kosmosu. Większość ludzi zarabia dużo mniej. Nie ważne czy po studiach czy po zawodówce.
bDJetmVv
JamTo
miesiąc temu
Śmiać mi się chce z obecnego poziomu wykształcenia i tego tzw. stadnego pędu z papierkiem nie popartym absolutnie żadną wiedzą. 80% z tych magistrów to lebiody, nic nie warte na rynku pracy. To tzw. wykształceni gadacze nauczeni opowiadania o sobie i swoich pseudo sukcesach. Jednak prawda jest brutalna i zderzenia karzego z tych tzw. magistrów informatyki z prawem rynku pracy ujawnia rzeczywistość całkowitego braku kompetencji. Tylko pasja i zaangażowanie jest celem do kariery. Nie studia.
yjmhn
miesiąc temu
wyższe inżyniersko-magisterskie, z IT, dyplom z wyróżnieniem i nigdy w mojej mieścinie nie zarobiłam więcej niż 2700 brutto (10 lat temu). Kolega wyciągał 3500. Rozwiązanie: rzucić pracę i założyć własna firmę
...
Następna strona