Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Kto zyska na podwyżce płacy minimalnej?

0
Podziel się:

Na zmianie płacy minimalnej skorzystają nie tylko najmniej zarabiający.

Kto zyska na podwyżce płacy minimalnej?
(PAP/Adam Hawałej)

Na zmianie płacy minimalnej skorzystają nie tylko najmniej zarabiający.. Zmiana płacy minimalnej podniesie zarobki także części osób o wyższych pensjach.

Od 1 stycznia 2008 roku wynagrodzenie pracownika na pełnym etacie nie będzie mogło być niższe niż 1126 zł brutto. Zyskają na tym między innymi osoby, pracujące w nocy (między godziną dwudziestą pierwszą a siódmą), ci, którym pracodawca potrąca z wynagrodzenia (na rzecz komornika, kar, zaliczek udzielonych pracownikowi) oraz otrzymujący "postojowe".

Dla komornika 160 złotych mniej

Pracownikowi po potrąceniach z pensji w kieszeni zostać musi zagwarantowana prawem kwota (nie dotyczy to potrąceń z tytułu alimentów).

W zależności od tytułu potrącenia jest to od 75 do 100 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W związku ze wzrostem wynagrodzenia minimalnego i obniżeniem składki rentowej zwiększy się ona od 119,39 do 159,19 złotych.

POTRĄCENIA:
Tytuł kwota wolna (stara) kwota wolna nowa różnica
inne niż alimenty tytuły wykonawcze (np. komornik)-100% 697,94 857,13 159,19
kary pieniężne - 90% 628,15 771,42 143,27
wypłacone zaliczki - 75% 523,46 642,85 119,39
za zgodą pracownika, nie na rzecz pracodawcy - 80% 558,35 685,70 127,35
za zgodą pracownika, na rzecz pracodawcy - 100% 697,94 857,13 159,19

Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy kwota wolna od potrąceń podlega proporcjonalnemu zmniejszeniu w stosunku do wymiaru czasu pracy.

Więcej za czekanie i pracę w nocy

Od wysokości wynagrodzenia minimalnego uzależnione są też stawki osób otrzymujących dodatek za pracę między godziną 21 a 7 rano.

Dodatek za pracę w godzinach nocnych przysługuje pracownikom, którzy - pracują 8 godzin, z czego - co najmniej 3 godziny na dobę w porze nocnej i wynosi 20 procent godzinowej stawki minimalnej.

Płaca minimalna określona jest w kwocie miesięcznej. Na każdy miesiąc przypada różna liczba dni roboczych, do jego obliczenia należy więc przede wszystkim określić, ile w danym miesiącu przypada roboczogodzin.

Następnie dzielimy płacę minimalną przez roboczogodziny w danym miesiącu, i obliczamy z tego jedną piątą, otrzymując ustawową stawkę przypadającego na godzinę dodatku.

Nie będą to kwoty imponujące. Ponieważ wynagrodzenie minimalne wzrosło o 190 złotych, zakładając nawet, że pracownik przez cały miesiąc przychodzi na nocną zmianę, zarobi dodatkowo około 10 złotych brutto.

Wysokość obowiązkowego "postojowego" nie może być niższa od płacy minimalnej. Wzrośnie więc ono co najwyżej o 190 złotych brutto. - w przypadku całonocnego przestoju.

Wyższe odszkodowania i odprawy

Od obowiązującej płacy minimalnej zależy też wysokość minimalnych odszkodowań, jakich pracownik może domagać się w przypadku dyskryminacji lub mobbingu.

Odszkodowanie od pracodawcy, który naruszył zasadę równego traktowania pracowników nie może być niższe niż minimalna płaca. Tak samo jest w przypadku odszkodowania, którego może żądać pracownik, zwalniający się z firmy ze względu na mobbing.

W związku z podwyżką obie te kwoty wzrosną więc od nowego roku o 190 złotych.

Więcej mogą się też spodziewać osoby, które zwolniono z przyczyn nie leżących po stronie zatrudnionego - dotyczy to, między innymi, zwolnień grupowych. Maksymalna wysokość odprawy wynosi w tym przypadku 15-krotność płacy minimalnej, wzrośnie więc od nowego roku o 2850 złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)