Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Korzyści i wyzwania pracy zdalnej

0
Podziel się:

Według badania Banku Światowego* zaledwie 6% pracowników w Polsce pracuje zdalnie.

Korzyści i wyzwania pracy zdalnej

Według badania Banku Światowego* zaledwie 6% pracowników w Polsce pracuje zdalnie. Najczęściej są to ludzie zajmujący się nowymi technologiami i mediami: programiści, designerzy, graficy, marketerzy i dziennikarze. Tymczasem trend pracy zdalnej rośnie w siłę i coraz więcej pracowników oczekiwałoby takiej możliwości.**

Dla niektórych może być zaskoczeniem fakt, że komunikacja w zdalnej firmie może być bardziej efektywna i łatwiej skalowalna niż ta tradycyjna, w normalnym biurze. Natomiast jej wypracowanie wymaga zmiany nastawienia i dobranie odpowiednich narzędzi.
Dzięki temu można skutecznie zniwelować lukę informacyjną, która pojawia się w tradycyjnych modelach lub w firmach, gdzie tylko część pracowników wykonuje pracę na odległość.

Bądź przygotowany

Pracując zdalnie warto zadbać o niezbędny sprzęt i narzędzia. Dodatkowy monitor, słuchawki czy dostęp do chmury nie są fanaberią jeśli mają one pozytywnie wpłynąć na efektywność pracy, podobnie jak narzędzia do komunikacji czy zarządzania projektami. Warto porównać dostępne rozwiązania na rynku i wybrać to, które najlepiej odpowiada oczekiwaniom i potrzebom.

Samodyscyplina i plan

Wielu pracodawców uważa, że praca zdalna niesie ryzyko rozleniwienia i braku kontroli nad efektami prac. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Podczas pracy zdalnej pracownik skupia się na swoim zadaniu i jest bardziej nastawiony na wyniki niż na siedzenie w pracy*. Oczywiście podatność na rozproszenie uwagi jest kwestią indywidualnej samodyscypliny. Jednak kluczem do sukcesu może być w tym przypadku danie wolnej ręki co do organizacji planu dnia pracownikowi.

Wykonując telepracę niezwykle ważna jest wspomniana wcześniej samodyscyplina. Dobrze jest wyznaczyć sobie pewien rytm dnia, godziny w których można się maksymalnie skupić i być wydajnym. To nie zawsze oznacza ciąg pracy 9-17. Elastyczność pracy pozwala zacząć nieco wcześniej albo później, zrobić sobie przerwę w ciągu dnia i powrócić do obowiązków po południu. Ważne jednak, by ustalać sobie plan, listę zadań do zrobienia, dzięki czemu widzimy postępy prac. W domu jak i w biurze może być wiele dystraktorów: pranie do rozwieszenia, zakupy albo prośby dzieci o chwilę zabawy. Dobrym rozwiązaniem jest wyznaczenie sobie jednostek czasowych na wykonanie jakiejś czynności.

W wydajności i skupieniu pomaga wydzielenie osobnego pokoju albo biurka do "bycia w pracy”. Work-life balance łatwo jest zaburzyć jeśli pracujemy zewsząd: kuchni, salonu albo sypialni i na każdym kroku natykamy się na dokumenty. Wówczas grozi efekt bycia "wiecznie w pracy”. Porządek i dyscyplina są niezwykle ważne, bo dzięki temu możemy zachować równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Tego typu mentalnych granic warto nauczyć również bliskich i przyzwyczaić ich, że dopiero wychodząc z "gabinetu”, wracamy do życia domowego.

Drużyna A

Do głównych zalet telepracy z punktu widzenia pracodawcy można zaliczyć przede wszystkim możliwość zatrudnienia najlepszych specjalistów. Brak ograniczenia terytorialnego daje szerokie możliwości zatrudnienia osoby z najlepszym dostępnym doświadczeniem i kompetencjami. To ogromna szansa na odkrycie talentów, które z jakiś powodów wybrały życie poza największymi aglomeracjami bądź poszukują elastycznych form zatrudnienia.
W sytuacji, kiedy pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki z dowolnego miejsca, koszta najmu biura i administracji można znacząco obniżyć bądź relokować. W skrajnej wersji można w ogóle zrezygnować z biura. Przykładem tego podejścia jest SoftwareMill, 40-osobowa firma programistyczna z Warszawy, która od początku istnienia nigdy nie posiadała fizycznej siedziby. Koszty które musiałaby przeznaczyć na przestrzeń biurową woli przeznaczyć na dedykowane szkolenia, benefity i spotkania pracowników oraz zainwestować w sprzęt z najwyższej półki.

Zyskaj czas i komfort psychiczny

Praca zdalna oznacza brak konieczności dojazdu do biura i wymierną oszczędność czasu. Średni czas dojazdu do pracy w Polsce wynosi 41 minut, a 40% polskich badanych spędza w drodze do pracy więcej niż trzy kwadranse* *. Ten czas można spożytkować na wiele sposobów: więcej snu, samodoskonalenie, czas na hobby i relaks. Przede wszystkim jednak pracownicy zdalni niezwykle cenią sobie możliwość spędzania więcej czasu z bliskimi. Dla rodziców małych dzieci to doskonała możliwość uczestniczenia w życiu, bliższy kontakt i lepsze relacje. Oprócz czasu, pracownicy zdalni zyskują również większy komfort psychiczny, ponieważ nie muszą się denerwować korkami, zatłoczoną komunikacją publiczną czy wolnym miejscem parkingowym. Poza tym elastyczność tego typu pracy zakłada, że nawet przerwa w ciągu dnia albo nieco późniejszy start można nadgonić po południu lub wieczorem, kiedy dzieci śpią. Każdy z nas wie najlepiej kiedy jest najbardziej efektywny i może dopasować swój dzień do tego rytmu.

Praca z domu to także wymierne oszczędności w budżecie domowym: mniejsze zużycie paliwa, oszczędność na biletach komunikacji miejskiej, kawie na wynos i lunchach na mieście. Idąc dalej ograniczenia dojazdów to mniejsza emisja CO2 do atmosfery, co wpływa pozytywnie na środowisko.

Społeczeństwo cyfrowych nomadów

Wraz z dojrzałością społeczeństwa i rynków rośnie popularność pracy zdalnej, a idące za nią korzyści są wieloaspektowe. Od doraźnych dla pracowników i firm po długofalowe, związane z globalną gospodarką i środowiskiem. Według prognoz trendów zatrudnienia Światowego Forum Ekonomicznego, elastyczność pracy, w tym telepraca, jest "jednym z największych czynników wpływających na przemiany modeli biznesowych w wielu branżach". Pokolenie cyfrowych nomadów lada chwila nie będzie nowością, a jedną z popularnych opcji pracy.

Raport "Leveraging the Internet for Development in Europe and Central Asia", Bank Światowy, marzec 2017
*
Badanie „Evolution of work 2016”, ADP Research Institute oraz popularność wyszukiwania fraz "remote work” i "praca zdalna” Google na podstawie Google Trends
* * The Work From Home (WFH) experiment, Nicholas A. Bloom i współpracownicy, Stanford University, marzec 2013 oraz Raport "Remote Collaborative Worker Survey”, ConnectSolutions, luty 2015
*
** Badanie „Dojazdy Polaków do pracy" PageGroup, grudzień 2016

rynek pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)