Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. AKL
|
aktualizacja

Koronawirus. Gowin zapowiada pomoc dla firm

214
Podziel się:

- Intensywnie pracujemy nad rozporządzeniem, które pozwoli dofinansować wynagrodzenia pracowników branż dotkniętych nowymi obostrzeniami w wysokości ok. 2000 zł - deklaruje wicepremier Jarosław Gowin.

Koronawirus. Gowin zapowiada pomoc dla firm
Jarosław Gowin chce uruchomienia wszystkich instrumentów dla firm z wiosny (East News)

Wicepremier, a jednocześnie minister rozwoju, pracy i technologii wyjaśnił w rozmowie z PAP, że rząd chce uruchomić dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami obostrzeń wszystkie fundusze, które sprawdziły się wiosną, podczas pierwszej fali epidemii.

Jednym z wprowadzonych wówczas rozwiązań było świadczenie postojowe w kwocie 2 tys. zł. Pieniądze były przeznaczone dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych.

Gowin zapowiedział, że i teraz takie rozwiązanie ma wrócić. - To jest instrument ważny zwłaszcza dla mikrofirm - miesięcznie oznacza to zasilenie budżetu takiej firmy o kwotę ok. 2 tys. zł - powiedział. Dodał, że będzie też przedłużane zwolnienie ze składek na ZUS na każdego zatrudnionego, a firmy dostaną też możliwość ubiegania się o tzw. małe dotacje w wysokości 5 tys. zł.

Zobacz także: Remont w prezencie - odc. 10

- Oprócz tego bierzemy bardzo poważnie pod uwagę możliwość umorzenia subwencji z tarczy finansowej PFR dla małych i średnich firm, które ponownie zostały objęte restrykcjami - zapowiedział wicepremier. Zwrócił uwagę, że wymaga to jednak notyfikacji KE. - Liczymy, że Komisja podejdzie zdecydowanie bardziej elastycznie do tych spraw w sytuacji, gdy cała Europa dotknięta jest gwałtownym wzrostem zakażeń - dodał.

Rząd chciałby też wydłużenia obowiązywania tarczy finansowej dla dużych firm tak, aby wnioski mogły być składane do końca marca przyszłego roku.

Mają także pojawić się nowe instrumenty, taki jak na przykład pożyczki długoterminowe na okres 5-7 lat.

Pomoc ma być adresowana do branż, które były dotknięte obostrzeniami pod koniec października (np. gastronomia czy fitness), a także tych, które muszą ograniczyć swoją działalność od najbliższej soboty (jak część handlu, hotelarstwo czy działalność kulturalna).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(214)
Aapsik
3 lata temu
Inflacja zje te 2 tys ...bedziecie rozdawać pieniądze to zniszczycie wszystko!
Masakra
3 lata temu
Aha Czyli lepiej siedzieć w domu z 2000zl niż pracować teraz, szczególnie, że ludzie mają obcinanie etaty i mniej zarobią pracując niż nie pracując. To jest chore. Nie wspominając o tym , że niektórzy mają jeszcze do tego 500plus. Pracują zdalnie i nie wydają na dojazdy do pracy.
Genesis
3 lata temu
Jedni i drudzy zostawiają po sobie syf. Następcy robią jeszcze większy syf i zwalaja winę na poprzedników. ...a Polacy wciąż głosują
Anitix
3 lata temu
Znów rozdawnictwo!!!!!! Z kad to wezmą że służby zdrowia nie bo już jej nie ma z policji nie bo potrzebna....z nauki?????
cozedukacja
3 lata temu
a edukacja?
...
Następna strona