Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. oprac. Przemysław Ciszak
|

Kolejne firmy z problemami kadrowymi. Ratują się podwyżkami, nadgodzinami oraz pracownikami z Ukrainy

153
Podziel się

Coraz więcej firm ma problemy z pozyskaniem nowych pracowników.

Co druga firma w Polsce ma niedobory kadrowe.
Co druga firma w Polsce ma niedobory kadrowe. (Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta)
bDnLPfPF

Odsetek przedsiębiorców, którzy mają trudności rekrutacyjne wzrósł o 18 p.p. na przestrzeni ostatniego roku – wynika z najnowszego raportu Work Service. Co druga firma w Polsce ma niedobory kadrowe.

Mamy rynek pracownika – wynika z zdanych NBP jak i najnowszego raportu Work Service "Barometr Rynku Pracy IX".Pod koniec roku przyznała to również Minister Pracy Elżbieta Rafalska. Coraz więcej firm ma problemy z pozyskaniem nowych pracowników. Problem ten dotyka przede wszystkim dużych przedsiębiorstw zatrudniających ponad 250 pracowników z branży produkcyjnej, handlu i usług.

- Już 50,5 proc. firm w kraju doświadczyła problemów rekrutacyjnych, a wśród przedsiębiorców, którzy planują zwiększanie poziomów zatrudnienia w najbliższych miesiącach, ten odsetek sięgnął niemal 70 proc. To oznacza, że pomimo ambitnych planów rekrutacyjnych wielu pracodawców pozostanie z nieobsadzonymi miejscami pracy, a to dodatkowo będzie wzmagać rywalizację o kandydatów – podkreśla Maciej Witucki, prezes zarządu Work Service S.A.

bDnLPfPH

Pracodawcy, aby radzić sobie tą sytuacją, stawiają w pierwszej kolejności na podwyżki dla pracowników, a także proponują im nadgodziny. Jednocześnie więcej niż co czwarta firma deklaruje, że sięga po pracowników z Ukrainy. Z tego ostatniego rozwiązania w największym stopniu czerpie sektor produkcyjny oraz duże przedsiębiorstwa, które muszą wypełnić setki wakatów.

Zobacz także: Wynagrodzenia będą rosnąć jeszcze szybciej:

- W ubiegłym roku pracodawcy wystąpili o 1,82 mln oświadczeń o powierzeniu zatrudnienia dla cudzoziemców. Był to wynik o ponad jedną trzecią wyższy niż w 2016 roku. Jednak, pomimo tak masowego napływu pracowników zza granicy nadal odnotowujemy lawinowy wzrost wakatów. Szczególnie był on widoczny w branży produkcyjnej, budowlanej i logistycznej, gdzie liczba nieobsadzonych miejsc pracy wzrosła o ponad połowę w ciągu roku – mówi Andrzej Kubisiak, dyrektor ds. Analiz w Work Service S.A.

bDnLPfPN

Źródło: Barometr Rynku Pracy IX Work Service

- Co ciekawe, wśród firm planujących zwiększenie zatrudnienia i mających trudności rekrutacyjne, ponad 40 proc. planuje przyciągać kadry zza wschodniej granicy. Poza oferowaniem wyższych płac, w tej grupie jest to najpopularniejsza metoda na walkę z deficytami kadrowymi – dodaje Kubisiak.

Analitycy NBP z kolei mówią o kontynuacji pozytywnych trendów zatrudnieniowych z ubiegłego roku. A te są na rekordowych poziomach i już przekroczyły wyniki z przełomu lat 2007 i 2008, gdy notowany był największy do tej popyt na pracowników.

bDnLPfPO

_ - _Porównując Polskę z krajami Europy Środkowej, możemy powiedzieć, że nie doświadczamy jeszcze tak niskich poziomów bezrobocia, jak choćby w Czechach, Niemczech czy na Węgrzech. Naszym znacznie większym problemem pozostaje wyraźnie niższa aktywność zawodowa osób w wieku produkcyjnym. Na tym tle odbiegamy zarówno od średnich unijnych, jak i od krajów naszego regionu. To właśnie ten czynnik odpowiada za dzisiejsze deficyty na rynku pracy – tłumaczy Maciej Witucki z Work Service.

_ _

Jak zaznaczają autorzy raportu, w kraju mamy wielomilionową grupę osób biernych zawodowo, które wraz z długotrwale bezrobotnymi stanowią niewykorzystane rezerwy kadrowe. Dlatego – jak zaznaczy prezes Work Srvice - dzisiejszą dobrą koniunkturę warto wykorzystać do intensywnych działań aktywizacyjnych. Przypomina też, że niemal co czwarta firma ma dziś trudności ze znalezieniem pracowników niewykwalifikowanych, a więc tych osób, które potencjalnie można by przywrócić spoza dzisiejszego rynku.

bDnLPfQi
praca
wiadomości
KOMENTARZE
(153)
~J
3 lata temu
Nic nie znajdą, bo wymagania z KOSMOSU a wynagrodzenie MINIMALNE. Za 2100 brutto, to coraz trudniej i gościa od łopaty znaleźć.
50+
3 lata temu
HA HA HA, pracodawcy chcą tanich, młodych , pracujących 300 g tygodniowo, dlatego ten jazgot o cudzoziemców , ciekawe co zrobią jak wizy do UE dla ukrainców zlikwidują ?
Kamil
3 lata temu
Problemy wynikaja z traktowania ludzi jak niewolników masa obowiązków ciągły pośpiech a do tego najniższa krajowa
bDnLPfQj
Emigrant
3 lata temu
Prawdopodobnie tego kto wyjechał za granice i tam pracuje, statystyki zaliczają do biernego zawodowo w Polsce, No bo niby jest obywatelem Polski. Ma Polski dowód. A tu w Polsce nie płaci podatku. Uważa się go za biernego zawodowo. A on od dawna tyra na zachodzie. Tak tak panowie prywaciaże. Wasz czas sie konczy. Pora podnosić pensje.
wedkarz123
3 lata temu
Dziwne - dla ZUS jestem za młody na emeryturę, a dla Pracodawców za stary do pracy - jak tu życ Panie Premierze, no jak?
...
Następna strona