Chcesz pracować za granicą? Dowiedz się, jak uznać wykształcenie zdobyte w kraju.
W każdym kraju obowiązują inne przepisy związane z uznawaniem zagranicznych dyplomów. Ten sam dyplom może być uznany w danym państwie, a w innym nie. Dotyczy to zarówno procedur, jak i ostatecznego rezultatu (uznania lub nie uznania dyplomu).
- Jeśli decydujemy się na pracę za granicą i chcemy sprawdzić czy nasz dyplom jest w danym kraju uznawany, możemy szukać informacji na stronach internetowych punktu informacyjnego ds. uznawalności wykształcenia w danym kraju, czyli tzw. ośrodkiem ENIC/NARIC. Adresy tych ośrodków dostępne są na stronie http://enic-naric.net - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
MNiSW radzi, że przed złożeniem wniosku o uznanie dyplomu w danym kraju, dobrze jest się upewnić w ośrodku ENIC/NARIC, jak będzie wyglądał cały proces, jakie są możliwe rezultaty, co otrzymujemy i do czego nas to będzie uprawniać, a co najważniejsze, jakie dokumenty musimy dołączyć do wniosku. Najlepiej jest je skompletować jeszcze przed wyjazdem za granicę.
Polecamy: ABC pracy za granicą
Niektóre dyplomy nie są jednak uznawane za granicą. Kwestie te reguluje prawo wewnętrzne danego państwa, a informacji na ten temat udziela ENIC/NARIC. - Generalnie, dyplomy wydane przez instytucje działające niezgodnie z prawem danego państwa i/lub niezgodnie z prawem państwa, na terenie którego prowadzone było kształcenie, nie będą uznane w państwie przyjmującym - - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Dyplom nie zostanie uznany w przypadku posiadania dokumentu o wykształceniu wydanego przez instytucję działającą niezgodnie z prawem państwa, w którego systemie edukacji czy szkolnictwa wyższego funkcjonuje lub, na którego terenie prowadzi kształcenie. W takiej sytuacji można jedynie starać się o sprawdzenie osiągniętych kompetencji przez pracodawcę. Tak dzieje się w przypadku zawodu nieregulowanego w państwie przyjmującym.
Jeżeli zamierzamy wyjechać do pracy do jednego z państw Unii Europejskiej, a także Norwegii, Islandii, Liechtensteinu lub Szwajcarii i chcemy pracować w tzw. zawodzie regulowanym, należy uzyskać uznanie naszych kwalifikacji zawodowych zdobytych w Polsce. Prawo to wynika z unijnej dyrektywy 2005/36/WE. - Uznanie dotyczy wtedy nie samych dyplomów czy świadectw, ale pełnych uprawnień zawodowych, jakie dana osoba posiada w swoim państwie - tłumaczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Procedurę taką przeprowadzają wyznaczone instytucje w kraju, do którego się udajemy. - Należy przede wszystkim najpierw ustalić czy nasz zawód jest regulowany w państwie, do którego się udajemy. Najlepiej skontaktować się w tym celu z odpowiednim ośrodkiem informacji w tym państwie. Szczegóły na ten temat znajdziemy na stronie: http://ec.europa.eu/internal_market/qualifications/contact/national_contact_points_en.htm - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zawód regulowany to zawód, którego wykonywanie jest uzależnione od spełnienia wymogów określonych w przepisach danego państwa członkowskiego dotyczących dostępu do wykonywania danego zawodu. Zazwyczaj reguluje go zdanie egzaminu, ukończenie wymaganej praktyki zawodowej, czy ukończenie właściwego szkolenia. - Każde państwo członkowskie UE decyduje o uregulowaniu dostępu do zawodów. Ten sam zawód może więc być zawodem regulowanym w jednym państwie członkowskim UE, podczas gdy w innych państwach członkowskich nie będzie on regulowany. Nawet, jeżeli w Polsce nasz zawód nie jest regulowany, nadal mamy szansę na uznanie kwalifikacji w państwie, które reguluje ten zawód, jeśli mamy dwuletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w kraju, albo odbyliśmy regulowane kształcenie przygotowujące do zawodu, zgodne z przepisami polskimi - podaje MNiSW. Polska ma najwięcej zawodów regulowanych w całej Unii Europejskiej. Jest ich ponad 380, choć prowadzi się działania, mające na celu uwolnienie niektórych z nich.
Gdy zawód nie jest zawodem regulowanym w państwie, w którym zamierzamy pracować, decyzja o zatrudnieniu pracownika posiadającego kwalifikacje uzyskane w innym kraju członkowskim UE zależy od pracodawcy.
MD,MA,WP.PL