Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Kiedy dyplom nie zostanie uznany za granicą?

1
Podziel się:

Chcesz pracować za granicą? Dowiedz się, jak uznać wykształcenie zdobyte w kraju

Chcesz pracować za granicą? Dowiedz się, jak uznać wykształcenie zdobyte w kraju.

W każdym kraju obowiązują inne przepisy związane z uznawaniem zagranicznych dyplomów. Ten sam dyplom może być uznany w danym państwie, a w innym nie. Dotyczy to zarówno procedur, jak i ostatecznego rezultatu (uznania lub nie uznania dyplomu).

- Jeśli decydujemy się na pracę za granicą i chcemy sprawdzić czy nasz dyplom jest w danym kraju uznawany, możemy szukać informacji na stronach internetowych punktu informacyjnego ds. uznawalności wykształcenia w danym kraju, czyli tzw. ośrodkiem ENIC/NARIC. Adresy tych ośrodków dostępne są na stronie http://enic-naric.net - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

MNiSW radzi, że przed złożeniem wniosku o uznanie dyplomu w danym kraju, dobrze jest się upewnić w ośrodku ENIC/NARIC, jak będzie wyglądał cały proces, jakie są możliwe rezultaty, co otrzymujemy i do czego nas to będzie uprawniać, a co najważniejsze, jakie dokumenty musimy dołączyć do wniosku. Najlepiej jest je skompletować jeszcze przed wyjazdem za granicę.

Niektóre dyplomy nie są jednak uznawane za granicą. Kwestie te reguluje prawo wewnętrzne danego państwa, a informacji na ten temat udziela ENIC/NARIC. - Generalnie, dyplomy wydane przez instytucje działające niezgodnie z prawem danego państwa i/lub niezgodnie z prawem państwa, na terenie którego prowadzone było kształcenie, nie będą uznane w państwie przyjmującym - - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dyplom nie zostanie uznany w przypadku posiadania dokumentu o wykształceniu wydanego przez instytucję działającą niezgodnie z prawem państwa, w którego systemie edukacji czy szkolnictwa wyższego funkcjonuje lub, na którego terenie prowadzi kształcenie. W takiej sytuacji można jedynie starać się o sprawdzenie osiągniętych kompetencji przez pracodawcę. Tak dzieje się w przypadku zawodu nieregulowanego w państwie przyjmującym.

Jeżeli zamierzamy wyjechać do pracy do jednego z państw Unii Europejskiej, a także Norwegii, Islandii, Liechtensteinu lub Szwajcarii i chcemy pracować w tzw. zawodzie regulowanym, należy uzyskać uznanie naszych kwalifikacji zawodowych zdobytych w Polsce. Prawo to wynika z unijnej dyrektywy 2005/36/WE. - Uznanie dotyczy wtedy nie samych dyplomów czy świadectw, ale pełnych uprawnień zawodowych, jakie dana osoba posiada w swoim państwie - tłumaczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Procedurę taką przeprowadzają wyznaczone instytucje w kraju, do którego się udajemy. - Należy przede wszystkim najpierw ustalić czy nasz zawód jest regulowany w państwie, do którego się udajemy. Najlepiej skontaktować się w tym celu z odpowiednim ośrodkiem informacji w tym państwie. Szczegóły na ten temat znajdziemy na stronie: http://ec.europa.eu/internal_market/qualifications/contact/national_contact_points_en.htm - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zawód regulowany to zawód, którego wykonywanie jest uzależnione od spełnienia wymogów określonych w przepisach danego państwa członkowskiego dotyczących dostępu do wykonywania danego zawodu. Zazwyczaj reguluje go zdanie egzaminu, ukończenie wymaganej praktyki zawodowej, czy ukończenie właściwego szkolenia. - Każde państwo członkowskie UE decyduje o uregulowaniu dostępu do zawodów. Ten sam zawód może więc być zawodem regulowanym w jednym państwie członkowskim UE, podczas gdy w innych państwach członkowskich nie będzie on regulowany. Nawet, jeżeli w Polsce nasz zawód nie jest regulowany, nadal mamy szansę na uznanie kwalifikacji w państwie, które reguluje ten zawód, jeśli mamy dwuletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w kraju, albo odbyliśmy regulowane kształcenie przygotowujące do zawodu, zgodne z przepisami polskimi - podaje MNiSW. Polska ma najwięcej zawodów regulowanych w całej Unii Europejskiej. Jest ich ponad 380, choć prowadzi się działania, mające na celu uwolnienie niektórych z nich.

Gdy zawód nie jest zawodem regulowanym w państwie, w którym zamierzamy pracować, decyzja o zatrudnieniu pracownika posiadającego kwalifikacje uzyskane w innym kraju członkowskim UE zależy od pracodawcy.

MD,MA,WP.PL

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
Mika
4 lata temu
Z tego co się dowiedziałam w swojej szkole (Cosinus), polski państwowy dyplom zawodowy jest uznawany na terytorium całej UE (stąd suplement jest też po ang). Ale tak jest wtedy kiedy ma się pełne kwalifikacje, jeśli są do danego kierunku zawodowego przypisane 2 to trzeba zdać 2.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
Mika
4 lata temu
Z tego co się dowiedziałam w swojej szkole (Cosinus), polski państwowy dyplom zawodowy jest uznawany na terytorium całej UE (stąd suplement jest też po ang). Ale tak jest wtedy kiedy ma się pełne kwalifikacje, jeśli są do danego kierunku zawodowego przypisane 2 to trzeba zdać 2.