Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jeszcze większa deregulacja zawodów przesądzona

0
Podziel się:

Zmieniają się zasady zakładania firm i ich prowadzenie. Przedsiębiorcy mają zaoszczędzić miliardy złotych.

Jeszcze większa deregulacja zawodów przesądzona
(Jakub Orzechowski/Reporter)
bEKkhvxh

Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej ma być prostsze. Rząd przyjął czwarty pakiet deregulacyjny. Dzięki niemu polskie firmy mają zaoszczędzić prawie miliard złotych. Zmiany idą w dobrym kierunku, ale są zbyt małe - komentuje ekspert.

Wiceminister gospodarki, Mariusz Haładyj uważa, że największy wpływ na polski przemysł będą miały zmiany związane z funkcjonowaniem portów. _ - Zmniejszy się czas i liczba kontroli wszystkich służb, tak aby przyspieszyć obrót towarem. VAT będzie można rozliczać w deklaracji podatkowej, a nie w ciągu dziesięciu dni jak do tej pory - _zapowiada.

Kolejna część zmian, zmniejsza ilość obowiązków administracyjnych przedsiębiorców i obniża koszty ich działalności._ - Umożliwione będzie zachowanie ważności zaświadczenia lekarskiego przy zmianie pracodawcy. Zniesiona zostanie bariera biurokratyczna w postaci odpłatnego zaświadczenia, że przedsiębiorca został zarejestrowany jako płatnik VAT _.

bEKkhvxj

Zniknie także obecny niejasny system rozliczania podatku VAT od użytku aut służbowych w celach prywatnych. _ - Pojemność ustaliliśmy na 1600 cm3. Poniżej tej pojemności ryczałt miesięcznie będzie wynosił 45 złotych, a powyżej tej pojemności 72 złote - _ ujawnia Haładyj.

Zmiany ułatwiają także dostęp do finansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy zwalniają podatku PIT świadczenia z tytułu bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej ubogim osobom.

Przyjęty dziś przez rząd pakiet deregulacyjny zakłada 40 zmian w blisko 30 ustawach. Wcześniejsze wprowadziły ponad 280 zmian w 109 ustawach.

Zmiany dobre, ale za małe

Zmiany idą w dobrym kierunku, ale są zbyt małe. Wiceprezydent Centrum imienia Adama Smitha, Andrzej Sadowski przypomina, że wielka deregulacja sprzed ponad 25 lat przyczyniła się do szybkiego wzrostu gospodarczego. Politycy powinni o tym pamiętać. Chociaż ekspert chwali zmiany, to dodaje, że odbywają się one wolno i dotyczą trzeciorzędnych obszarów. Andrzej Sadowski powiedział, że wciąż łatwiej jest założyć i prowadzić firmę za granicą niż w Polsce.

bEKkhvxp

Według eksperta, oszczędności w wysokości niecałego miliarda złotych rocznie to za mało. Andrzej Sadowski przypomniał, że wcześniejsze szacunki ministerstwa gospodarki wskazywały, że niepotrzebne bariery administracyjne generują koszty rzędu 70 miliardów złotych rocznie. Dodaje, że na wypełnianie niepotrzebnych formularzy polski przedsiębiorca traci około 1,5 miesiąca rocznie.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta zmiana dotknie 200 tysięcy Polaków Sejm uchwalił drugą transzę deregulacji zawodów. Dotyczy ona 82 profesji technicznych.
Ruszyła druga transza deregulacji zawodów Prezydent podpisał w piątek ustawę z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych.
Nowy pomysł resortu gospodarki. Łatwiej sprawdzisz partnera w biznesie Ministerstwo liczy, że nowe regulacje obniżą ryzyko działalności gospodarczej.
bEKkhvxK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)