Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Jednocyfrowe bezrobocie jeszcze nie w przyszłym roku

0
Podziel się:

Liczba bezrobotnych nie powinna jednak gwałtownie rosnąć.

Jednocyfrowe bezrobocie jeszcze nie w przyszłym roku
(lisafx/iStockphoto)

W przyszłym roku bezrobocie nie powinno gwałtownie rosnąć ale też nie spadnie. Tak wynika z badań i szacunków ekonomistów.

Zdaniem Adama Ambrozika z Konfederacji Pracodawców Polskich nie uda się osiągnąć jednocyfrowego bezrobocia.

Posłuchaj Adama Ambrozika:

Z przeprowadzonych przez Konfederację Pracodawców Polskich badań wynika, że przeszło 80 procent przedsiębiorców nie planuje zwalniać pracowników. Zatrudnienie nowych planuje około 17 procent firm.

Posłuchaj Adama Ambrozika:

Zdaniem Adama Ambrozika w najgorszej sytuacji w przyszłym roku będą absolwenci, osoby zatrudnione na czasowe umowy o pracę oraz już dzisiaj bezrobotni. Oni będą mieli największe problemy ze znalezieniem pracy.

Stopa bezrobocia rośnie od roku

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu listopada wyniosła 1,81 miliona osób. To o 66,8 tysiąca więcej niż przed miesiącem i o 29,5 procent więcej w ujęciu rocznym.

Wiceminister pracy Czesława Ostrowska twierdzi, że stopa bezrobocia na koniec roku może jednak utrzymać się poniżej 12 procent. W ustawie budżetowej zapisana jest prognoza mówiąca o poziomie 12,5 procent.

źródło: Główny Urząd Statystyczny

GUS podaje, że na koniec listopada 460 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 35,7 tysięcy pracowników.

_ - Obserwujemy spadek przeciętnego zatrudnienia; tempo tego spadku jest wolniejsze _ - ocenił prezes GUS Józef Oleński. Podkreślił, że interpretując listopadowe dane GUS należy uwzględniać takie czynniki jak sezonowość zatrudnienia oraz sytuację ekonomiczną kraju.

Według prezesa Urzędu, Polska nie wypada najgorzej pod względem bezrobocia na tle Europy. Zharmonizowana stopa bezrobocia według metodologii Eurostatu kształtuje się na poziomie 8,4 proc. Rok wcześniej było to 6,7 procent.

Czytaj w Money.pl
Fedak: Bezrobocie nie przekroczy 12 procent Rząd ocenia, że poziom bezrobocia w Polsce jest wciąż bezpieczny - zarówno dla pracujących jak i dla firm.
Bezrobocie rośnie, ale i tak jesteśmy najlepsi w UE Polska, Luksemburg i Niemcy najlepiej w Europie opierają się ogólnej tendencji spadku zatrudnienia. Od początku kryzysu w UE zlikwidowano ponad 4 mln miejsc pracy, głównie zatrudnionych w przemyśle mężczyzn i pracowników niskokwalifikowanych - tak wynika z raportu Komisji Europejskiej.
W listopadzie bezrobocie lekko w górę W listopadzie można spodziewać się lekkiego wzrostu bezrobocia - poinformowała Czesława Ostrowska, wiceminister pracy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)