Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Jak zadbać o młodego pracownika? Pięć porad eksperta

8
Podziel się:

Jak zadbać o młodego pracownika? Nie jest to wcale takie łatwe. Trzeba poświęcić mu czas i jasno formułować polecenia.

Jak zadbać o młodego pracownika? Pięć porad eksperta

- Pokolenie Z coraz śmielej wkracza na rynek pracy. Studiują, zgłaszają się na praktyki i staże, łącząc pracę z nauką. Ambitni i pracowici mogą być cennym nabytkiem dla firmy. Warto jednak przygotować się do ich zatrudnienia, gdyż różnią się na wiele sposobów od swoich poprzedników - zauważa Joanna Żukowska, ekspertka serwisu pracy MonsterPolska.

O czym powinien pamiętać pracodawca? Zdaniem Żukowskiej powinien uwzględnić w komunikacji z młodym pracownikiem najnowsze trendy. Jak wykorzystać w praktyce częste oglądanie filmów w sieci przez młodych? Oferta pracy lub stażu w formie wideo na pewno skuteczniej dotrze do młodszych osób niż tradycyjne ogłoszenie.

Zdaniem ekspertki młodzi nie będą się bać pracy w innym mieście lub państwie. Nie powinno to być zaskoczeniem - nie mają przecież jeszcze żadnych zobowiązań. Żukowska zwraca uwagę, że młody pracownik "łatwo ulega trendom i szybko się nudzi". I dlatego praca i zadania, które dostaną młodzi powinny być konkretne. Z kolei długie narady i spotkania nie są dla młodych pracowników dobrym pomysłem.

Młodemu pracownikowi pracodawca powinien też poświęcać odpowiednio dużo czasu. "Praca z nimi będzie zatem łatwiejsza, jeśli wykaże się im odpowiednio dużo zainteresowania" - radzą eksperci. Do tego pokolenie "Z" cały czas potrzebuje nowych zadań i poczucia, że się rozwija. Według badań młodzi są ambitni i nastawieni na przyszłość. Żukowska sugeruje też, by nie bać się powierzać wielu zadań młodym.

- Idealna praca to taka, która zaangażuje ich na wielu polach. Kiedy poczują rutynę, znudzą się i odejdą - radzi.

praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Eliza
3 dni temu
Dla mnie super jest praca w https://youaretheboss.pl/ - niezależność, samodzielne działanie, elastyczność! Pieniądze też są dobre. Nic więcej mi nie potrzeba.
miox
rok temu
Jak rozumieć ten artykuł... Jeśli młody pracownik pokolenia "Z" wbija gwoździe to mam mu dostarczyć gwoździe różnych długości, aby nie odszedł?
vcfde
rok temu
młodych jest niż i jest ich mało, starsi pracownicy dają im po kilkanaście zadań bo nie moga znaleść ich więcej, więc są wykorzystywani za kilku- jest to nienormalne, 40 latki dwudziestoparolatki, którzy sa w wyzu sa na taciezyńskich, macierzyńskich a młodych wykorzystują jak sie da- oni tez musza załozyc rodziny nie jesteście sami . Młodzież, musiała sie uczyć stacjonarnie nie miała kontaktów z rówiesnikami - a cwane lisy wykorzystują ich pozytywne nastawienie, a komentarze zapewne piszą oni i daja sobie łapki bo jest ich dwa razy tyle
Grażyna
rok temu
Istnieją również inne możliwości. Stara jak świat - okresowa ocena. W dobie nowoczesnych technologii narzędzia takie jak skillbox, sap czy enova pomagają sprawnie. Polecam.
lola
rok temu
bedzie kryzys i zaorze mlodych leni