Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Jak zadbać o młodego pracownika? Pięć porad eksperta

7
Podziel się:

Jak zadbać o młodego pracownika? Nie jest to wcale takie łatwe. Trzeba poświęcić mu czas i jasno formułować polecenia.

Jak zadbać o młodego pracownika? Pięć porad eksperta

- Pokolenie Z coraz śmielej wkracza na rynek pracy. Studiują, zgłaszają się na praktyki i staże, łącząc pracę z nauką. Ambitni i pracowici mogą być cennym nabytkiem dla firmy. Warto jednak przygotować się do ich zatrudnienia, gdyż różnią się na wiele sposobów od swoich poprzedników - zauważa Joanna Żukowska, ekspertka serwisu pracy MonsterPolska.

O czym powinien pamiętać pracodawca? Zdaniem Żukowskiej powinien uwzględnić w komunikacji z młodym pracownikiem najnowsze trendy. Jak wykorzystać w praktyce częste oglądanie filmów w sieci przez młodych? Oferta pracy lub stażu w formie wideo na pewno skuteczniej dotrze do młodszych osób niż tradycyjne ogłoszenie.

Zdaniem ekspertki młodzi nie będą się bać pracy w innym mieście lub państwie. Nie powinno to być zaskoczeniem - nie mają przecież jeszcze żadnych zobowiązań. Żukowska zwraca uwagę, że młody pracownik "łatwo ulega trendom i szybko się nudzi". I dlatego praca i zadania, które dostaną młodzi powinny być konkretne. Z kolei długie narady i spotkania nie są dla młodych pracowników dobrym pomysłem.

Młodemu pracownikowi pracodawca powinien też poświęcać odpowiednio dużo czasu. "Praca z nimi będzie zatem łatwiejsza, jeśli wykaże się im odpowiednio dużo zainteresowania" - radzą eksperci. Do tego pokolenie "Z" cały czas potrzebuje nowych zadań i poczucia, że się rozwija. Według badań młodzi są ambitni i nastawieni na przyszłość. Żukowska sugeruje też, by nie bać się powierzać wielu zadań młodym.

- Idealna praca to taka, która zaangażuje ich na wielu polach. Kiedy poczują rutynę, znudzą się i odejdą - radzi.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
miox
8 miesięcy temu
Jak rozumieć ten artykuł... Jeśli młody pracownik pokolenia "Z" wbija gwoździe to mam mu dostarczyć gwoździe różnych długości, aby nie odszedł?
vcfde
9 miesięcy temu
młodych jest niż i jest ich mało, starsi pracownicy dają im po kilkanaście zadań bo nie moga znaleść ich więcej, więc są wykorzystywani za kilku- jest to nienormalne, 40 latki dwudziestoparolatki, którzy sa w wyzu sa na taciezyńskich, macierzyńskich a młodych wykorzystują jak sie da- oni tez musza załozyc rodziny nie jesteście sami . Młodzież, musiała sie uczyć stacjonarnie nie miała kontaktów z rówiesnikami - a cwane lisy wykorzystują ich pozytywne nastawienie, a komentarze zapewne piszą oni i daja sobie łapki bo jest ich dwa razy tyle
Grażyna
10 miesięcy temu
Istnieją również inne możliwości. Stara jak świat - okresowa ocena. W dobie nowoczesnych technologii narzędzia takie jak skillbox, sap czy enova pomagają sprawnie. Polecam.
lola
10 miesięcy temu
bedzie kryzys i zaorze mlodych leni
cvxfdrsewc
12 miesięcy temu
niestety młodych jest mało a starzy zapominaja jak byli młodymi i czego potrzebowali, co pokolenie powtarza sie ta sama historia i nikt sie niczego nie uczy. Przez egoizm i cwaniactwo starych wygów - nowe pokolenia maja coraz gorzej. Szczególnie w okresie covid powinno pomyśleć sie o młodych jak im wyjść na przeciw aby mogli rozpocząć pracę, byli zadowoleni i chcieli pracować. Mało jest wśród starszych doświadczonych ludzi cierpliwości i wyrozumiałości, myślę, że te lata prosperity bez wojen , głodu i trudów zrobiło z tego pokolenia starych egoistów, snobów i samolubów myślących tylko o sobie a nie o przyszłości kraju czy cywilizacji