Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. WZ
|
aktualizacja

Jak oszczędzać pieniądze? Lista skutecznych nawyków

6
Podziel się:

Oszczędzanie pieniędzy może być łatwiejsze niż się wydaje. Kluczem do sukcesu są nawyki. Sprawdź jak oszczędzać pieniądze.

Jak oszczędzać pieniądze? Lista skutecznych nawyków
(PAP)

Oszczędzanie pieniędzy wydaje się trudne. Miesięczna wypłata często przecieka przez palce i niewiele po niej zostaje. Okazuje się jednak, że gospodarowanie pieniędzmi tak, aby wygospodarować oszczędności, wymaga wyrobienia w sobie tylko kilku nawyków.

Oszczędzanie na transporcie

Koszty transportu, zwłaszcza,jeśli codziennie dojeżdżamy do pracy samochodem, mogą być bardzo wysokie. Oszczędzanie pieniędzy warto zacząć od próby zredukowania ich.

To nie oznacza, że należy się od razu przesiąść na rower czy komunikację publiczną (choć dla zdrowia własnego i planety warto!), wystarczy, że dojazdami będziemy się dzielić.

Być może kolega czy koleżanka z pracy mieszka niedaleko i zechce podróżować z nami, dzieląc się jednocześnie kosztami paliwa?

Jadąc w dalszą trasę można zabrać pasażera przy pomocy serwisu BlaBlaCar.

Oszczędzanie na jedzeniu

Obiad na mieście, kawa w drodze do pracy, przekąska w drodze powrotnej. I nagle okazuje się, że w połowie miesiąca portfel świeci pustkami.

Oszczędzając na jedzeniu warto przede wszystkim zrezygnować z częstych wizyt w restauracjach na korzyść gotowania w domu. Do pracy można przecież zrobić sobie kanapki lub danie, które odgrzejemy w biurowej mikrofalówce.

Robiąc zakupy warto też sporządzić dokładną listę, dzięki czemu nie kupimy za dużo. Dodatkowy plus - mniej jedzenia się zmarnuje,

Przed wyjściem na zakupy warto też coś zjeść. Wizyta w sklepie na głodniaka często kończy się zbyt dużymi zakupami.

Oszczędzanie pieniędzy. Zrób przegląd rachunków

Abonament telefoniczny, rachunki za internet, karta na siłownię. Co miesiąc płacimy mnóstwo rachunków. Warto się im przyjrzeć, bo często może się okazać, że są za wysokie.

Umowy z operatorami sieci komórkowych czy telewizji kablowych często zawierają mnóstwo usług, z których nie korzystamy. Po co za nie płacić?

Warto też przejrzeć ofertę konkurencji. Może korzystniej będzie zmienić operatora.

Oszczędzanie małymi kroczkami

No dobrze, udało nam się wygospodarować pewną kwotę. Ale co zrobić, żeby się nie "rozeszła"? Dobrym pomysłem jest odkładanie niewielkiej kwoty co miesiąc, np. 50 czy 100 złotych.

Taką kwotę warto wpłacać na konta oszczędnościowe, które oferują niemal wszystkie banki. Takie konto ma zazwyczaj wyższe oprocentowanie, dzięki czemu nasze oszczędności nie tracą, a nawet zyskują na wartości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

pieniądze
oszczędzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
WYRÓŻNIONE
s2134
4 lata temu
//Taką kwotę warto wpłacać na konta oszczędnościowe, które oferują niemal wszystkie banki. Takie konto ma zazwyczaj wyższe oprocentowanie, dzięki czemu nasze oszczędności nie tracą, a nawet zyskują na wartości.// ale perełka xD
Magda
4 lata temu
W bankach nie da się oszczędzać. Cały czas obniżają oprocentowanie. Lokaty na 6 miesięcy za 0,01 procent.
oszczędny
4 lata temu
W dobie tak dziadoskiego oprocentowania lokat takie artykuły mnie wręcz powalają.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (6)
Nina22
4 lata temu
Uważam że całkiem dobrym sposobem jest odkładanie pieniędzy w PPK. Tym bardziej ze dokłada się pracodawca i raz na rok dostajemy wpłatę od państwa. To tak praktycznie mamy raz tyle co uzbieramy sami. Jak to policzyć przez wszystkie lata to do emerytury w ZUS będziemy mieć ok 1000 zł miesięcznie więcej. To już fajna kwota.
Lenka
4 lata temu
Lokaty przy niskich wpłatach moim zdaniem mijają się z celem. Moim zdaniem lepiej już postawić na konta oszczednosiowe z regularnymi wpłatami i ppk, do których dorzuca się pracodawca i państwo. Tylko długoterminowe, regularne oszczedzanie ma sens
oszczędny
4 lata temu
W dobie tak dziadoskiego oprocentowania lokat takie artykuły mnie wręcz powalają.
LukaszW
4 lata temu
Takie konto ma zazwyczaj wyższe oprocentowani- co to za as pisał? Dzięki temu nasza wpłacana stówka przy obecnej inflacji za rok będzie miała siłę nabywczą dzisiejszych 95 zł. Brawo dla autora.
Magda
4 lata temu
W bankach nie da się oszczędzać. Cały czas obniżają oprocentowanie. Lokaty na 6 miesięcy za 0,01 procent.