Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Inspekcja pracy alarmuje: Pracownicy coraz częściej bez pensji

0
Podziel się:

Za takie wykroczenia pracodawcy grozi mandat do 5 tys. zł.

Inspekcja pracy alarmuje: Pracownicy coraz częściej bez pensji
(Pressmaster/Dreamstime)

O 25 proc. wzrosła na Mazowszu w pierwszym półroczu 2010 r., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, liczba przypadków niewypłacenia wynagrodzeń pracownikom - wynika z kontroli przeprowadzonych przez Okręgowy Inspektorat Pracy.

_ - Najwięcej nieprawidłowości notujemy na terenie województwa mazowieckiego w małych i średnich przedsiębiorstwach, a ich przyczyną są głównie brak wynagrodzenia za nadgodziny, jak również niewypłacanie oraz nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń _ - powiedział zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Dariusz Mińkowski.

Do końca czerwca inspektorzy OIP przeprowadzili 5197 kontroli, nałożyli 1477 mandatów i skierowali 154 wnioski o ukaranie do sądu.

Ogółem nakazy zapłaty skierowane do pracodawców we wszystkich branżach w pierwszym półroczu 2010 r. dotyczyły 5129 pracowników na łączną kwotę 9 mln 726 tys. (wzrost o 13 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego). Liczba skarg, których przedmiotem były nieprawidłowości związane z wypłatą wynagrodzeń, wzrosła z 1221 (w pierwszym półroczu 2009 r.) do 1830 w tym samym okresie tego roku.

Największe zaległości w zakresie wypłaty wynagrodzeń, które były przedmiotem interwencji OIP, odnotowano w branżach:

  • informacja i komunikacja,
  • reklama,
  • doradztwo podatkowe i związane z zarządzaniem,
  • usługi,
  • budownictwo.

Wzrosła także liczba pracodawców, u których stwierdzono nieprawidłowości w zakresie rozwiązywania stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, oraz liczba skarg dotyczących tej problematyki. Kontrolerzy stwierdzili je u 34 pracodawców (wzrost o 26 proc.). Do inspekcji wpłynęło także więcej skarg dotyczących nieprzestrzegania zasad zwolnień grupowych - w sumie 85.

Za wykroczenia przeciwko prawom pracownika grozi mandat w wysokości od 1 do 2 tys. zł, przy ponownym wykroczeniu już do 5 tys. zł. Przy uporczywym uchylaniu się od płacenia wynagrodzenia inspektorzy mogą zgłosić sprawę do sądu grodzkiego (kara do 30 tys. zł) i do prokuratury z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa.

- _ Sądy często biorą pod uwagę okoliczności łagodzące, takie jak np. trudna sytuacja finansowa firmy, i rzadko nakładają kary powyżej 3 tys. zł _ - powiedział Mińkowski. Dodał, że z punktu widzenia OIP żadna okoliczność nie zwalnia pracodawcy z obowiązku terminowego wypłacania pracownikowi należnych świadczeń.

Inspektorat ponowił apel o skracanie czasu pracy oraz częstsze przerwy dla pracowników w czasie upałów. Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Nadzoru Tomasz Adamski przypomniał o obowiązku zapewnienia napojów w wystarczającej ilości, kiedy temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza w pomieszczeniu i 25 stopni w przypadku pracy na zewnątrz.

Czytaj w Money.pl
Już po kryzysie, ale szefowie pensji i tak nie płacą Tłumaczą, że nie otrzymują pieniędzy od zleceniodawców.
Pracownicy mogą wpisać firmę do rejestru długów Osoby, którym pracodawcy nie wypłacają należnych wynagrodzeń, zyskały takie samo prawo do egzekwowania swoich należności jak kontrahent, dostawca czy inny partner biznesowy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)