Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Ile trwa urlop macierzyński? Komu przysługuje?

0
Podziel się:

Ile trwa urlop macierzyński? Komu przysługuje? W jakim terminie trzeba z niego skorzystać? Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy.

Ile trwa urlop macierzyński? Komu przysługuje?
Ile trwa urlop macierzyński? (pixabay.com)

Ile trwa urlop macierzyński?

Po urodzeniu dziecka każdej mamie przysługuje urlop macierzyński. Ile wynosi urlop macierzyński? Podstawowy urlop macierzyński trwa 20 tygodni. Po 14 tygodniach obowiązkowego urlopu macierzyńskiego matka może przekazać swoją część urlopu ojcu, ale może to być maksymalnie 6 tygodni. W sumie urlop macierzyński może trwać do 37 tygodni w przypadku ciąży mnogiej.

14 tygodni to czas, który jest przeznaczony dla matki na odpoczynek po porodzie i opiekę nad noworodkiem. Jest to obowiązkowy urlop macierzyński i nie można z niego zrezygnować.

Jaka jest długość urlopu macierzyńskiego? To zależy od liczby urodzonych dzieci. Jeśli matka urodzi jedno dziecko, to jest to 20 tygodni. Inaczej jest w przypadku ciąży mnogiej. Wtedy urlop macierzyński trwa:

  • 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniąt,
  • 33 tygodni w przypadku urodzenia trojaczków,
  • 35 tygodni w przypadku urodzenia czworaczków,
  • 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Komu przysługuje urlop macierzyński?

Prawo do urlopu macierzyńskiego to jedno z najważniejszych uprawnień związanych z rodzicielstwem. Jest ono zagwarantowane przepisami Kodeksu pracy. Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje matce dziecka, a w szczególnych przypadkach, także ojcu dziecka.

Urlop macierzyński przysługuje kobietom zatrudnionym na umowę o pracę lub umowie zlecenie, ale tylko w przypadku opłacania ubezpieczenia chorobowego. Z urlopu nie skorzysta osoba bezrobotna lub zatrudniona na podstawie umowy o dzieło. Prawa do urlopu macierzyńskiego nie mają też pracownicy przebywający na urlopie bezpłatnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)