Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Ile księżna Kate będzie miała macierzyńskiego?

0
Podziel się:

Księżna Kate ma prawo do odpoczynku od książęcych obowiązków po urodzeniu potomka - wolne zrobiła sobie już 13 czerwca. Z kolei książę William wziął tzw. urlop tacierzyński, informuje BBC. Ministerstwo Obrony

Księżna Kate ma prawo do odpoczynku od książęcych obowiązków po urodzeniu potomka - wolne zrobiła sobie już 13 czerwca. Z kolei książę William wziął tzw. urlop tacierzyński, informuje BBC. Ministerstwo Obrony, dla którego pracuje, oferuje możliwość dwutygodniowego płatnego urlopu dla ojców. Po tym okresie, William powróci do swojej pracy jako pilot RAF. Co ciekawe, księżna Diana już 8-miesięcznego Wiliama zabrała w podróż do Australii. Na ile wolnego mogą liczyć "zwykłe" matki w Wielkiej Brytanii? Kobieta ma prawo do 39 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego. Dodatkowo przewidziane jest 13 tygodni bezpłatnego urlopu dla każdego z rodziców do wykorzystania w ciągu 5 lat od urodzenia dziecka. Tygodniowo wypłacana jest kwota na pierwsze dziecko w wysokości 20,3 funtów (100,52 zł) i 13,4 funta (66,35 zł) na każde kolejne dziecko.

Biedniejsze rodziny mogą skorzystać z zasiłku oraz tzw. ,,child tax credit". To świadczenie zależy od dochodu. Maksymalnie - rocznie - można otrzymać 600 funtów na rodzinę i dodatkowo 1500 funtów na dziecko. Poza tym państwo dopłaca do opieki nad dziećmi osób pracujących.

Ostatnio brytyjskie media donosiły, że młode matki mają wiele wątpliwości i obaw związanych z powrotem do pracy po dłuższej przerwie. Opracowano nawet portret matki - Brytyjki. Jak wynika z badania AAT, kobiety po urodzeniu dziecka czują się wykluczone społecznie, tracą wiarę we własne kompetencje i obawiają się powrotu na rynek pracy. ,,Daily Mail" informował nawet, że czarne myśli związane z karierą nasilają się w 11 miesiącu urlopu macierzyńskiego.

Większość z 2 tys. matek uczestniczących w badaniu nie wierzy, że po tak długiej przerwie będzie w stanie odzyskać pozycję zawodową sprzed porodu - zajmować odpowiedzialne stanowiska, odnosić sukcesy i cieszyć się zaufaniem oraz uznaniem w swojej branży. Kobiety, które poświęciły prawie rok na opiekę nad dzieckiem, czują, że brak kontaktu z firmą i zawodem obniża ich atrakcyjność na rynku pracy. Uczestniczki badania narzekają, że codziennie wykonują te same nudne czynności i nie mają czasu na życie towarzyskie, a 45 proc. z nich przyznaje, że często całymi tygodniami nie ma okazji, by porozmawiać z kimś dorosłym. Co czwarta młoda matka zazdrości kolegom z firmy, że może w tym czasie bez przeszkód rozwijać się zawodowo, wspinać po szczeblach kariery i nawiązywać kontakty. Przypomnijmy, że w Polsce rodzicom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia ur. przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego - w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki, sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.
Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu mogą skorzystać zarówno matka jak i ojciec.

ag, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)