Podpisaniem protokołu rozbieżności zakończyły się rozmowy płacowe pomiędzy zarządem a związkowcami Kompanii Węglowej. Kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na środę.
Działające w KW związki zawodowe wszczęły spór zbiorowy z zarządem 21 marca. Związkowcy domagają się 10-procentowej podwyżki płac.
Zarząd KW proponuje 3-procentową podwyżkę i powrót do rozmów płacowych po pierwszym półroczu tego roku, gdy będą znane wyniki spółki za pierwszych sześć miesięcy i prognoza na drugą połowę roku. W planie techniczno-ekonomicznym na 2011 r. zarząd spółki zakładał utrzymanie wynagrodzeń na dotychczasowym poziomie.
Związkowcy grozili, że jeżeli w toku negocjacji w ramach sporu zbiorowego strony nie dojdą do porozumienia, strona społeczna uzyska prawo do przeprowadzenia referendum strajkowego i ewentualnego protestu.
Po raz ostatni sprawy płacowe w KW były uzgadniane we wrześniu zeszłego roku, kiedy związki groziły strajkiem w proteście przeciwko nowej strategii Kompanii. Jednym z punktów zawartego wówczas porozumienia było uzgodnienie warunków wzrostu wynagrodzeń (i naliczanych od zasadniczych stawek dodatków) w firmie w 2010 r.
Strony ustaliły wówczas, że wynagrodzenia w Kompanii będą corocznie negocjowane, przy czym na pewno nie będą spadać. Ubiegłoroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń szacowano wstępnie na ok. 3 proc., co - według związkowców - oznaczało, że _ realnie płace nie spadają _.
Zeszłoroczne porozumienie nie przyniosło żadnego stałego wskaźnika wzrostu płac - ustalono natomiast, że środki z tzw. funduszu motywacyjnego będą wypłacane w tych kopalniach, które wykonały swoje zadania produkcyjne i ekonomiczne. Zagwarantowano też środki na wyrównywanie dysproporcji płacowych w różnych zakładach.
Kompania Węglowa jest największą górniczą firmą w Europie, zatrudniającą ok. 60 tys. osób. Skupia 15 kopalń, zgrupowanych w czterech centrach wydobywczych. Rocznie wydobywa ponad 40 mln ton węgla.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
Będzie protest w fabryce Fiata Solidarność zapowiedziała na 17 marca akcję protestacyjną przed zakładem i zagroziła sporem zbiorowym. Wszystko przez pensje. | |
Wykładowcy protestują przeciwko niskim płacom Pikietują pod Sejmem gdzie czytane są ustawy reformujące nauczanie. | |
Zarząd do górników: łatwo burzyć, trudniej budować Związki z Kompanii Węglowej szykują się do referendum strajkowego. |