Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Gdzie płacą najwięcej za godzinę?

0
Podziel się:

Mimo że koszty pracy w Niemczech są o 32 procent wyższe niż średnia europejska, RFN uplasowało się pod tym względem wśród 27 państw członkowskich UE na ósmej pozycji.

Mimo że koszty pracy w Niemczech są o 32 procent wyższe niż średnia europejska, RFN uplasowało się pod tym względem wśród 27 państw członkowskich UE na ósmej pozycji. Najmniej za godzinę pracy płacą firmy w Bułgarii.

Pierwsze miejsce zajmuje Szwecja. Tamtejsze firmy płacą za godzinę pracy 41,90 euro. Również sąsiedzi Niemiec jak Belgia, Dania, Francja i Holandia płacą więcej niż Niemcy. Najmniej praca kosztuje w Bułgarii, bo 3,70 euro za godzinę. Polska też znajduje się na jednym z końcowych miejsc. W 2012 roku za godzinę pracy firmy płaciły w Polsce 7,20 euro. W porównaniu z 2011 rokiem koszty pracy wzrosły nad Wisłą o 3,1 procent.

Powolny wzrost kosztów pracy w Niemczech w latach 2001-2010

Na przestrzeni lat 2001-2010 koszty pracy wzrosły w Niemczech o 16 procent: wolniej niż w skali unijnej. Dla porównania: we Francji 'czynnik praca' podrożał w analogicznym okresie o prawie 35 procent.

Niemcy znajdują się obecnie pośrodku listy 27 państw UE

W latach 2011 i 2012 sytuacja się odwróciła, ponieważ - jak twierdzą statystycy - w tych dwóch latach koszty pracy w Niemczech były wyższe niż średnia unijna i o wiele wyższe niż we Francji.

Według Federalnego Urzędu Statystycznego pracodawcy w Niemczech musieli w 2012 roku dołożyć do każdych 100 euro zarobionych przez pracownika, dalsze 27 euro w ramach kosztów pracy (średnia unijna 32 euro). W tym samym czasie szwedzcy pracodawcy dołożyli do każdych zarobionych 100 euro najwięcej, bo 51 euro, Francuzi 50, Włosi 40, a Holendrzy 30 euro.

Koszty pracy są łącznym obciążeniem ponoszonym przez pracodawcę w związku z zatrudnieniem pracowników. Obejmują nie tylko wynagrodzenie brutto, lecz także dodatkowe pozapłacowe obciążenia pracodawcy jak połowę składek na ubezpieczenie rentowe i emerytalne i na wypadek bezrobocia (wg słownika ekonomicznego). Niektóre firmy dokładają do tych kosztów również dodatek urlopowy. Koszty pracy są wskaźnikiem konkurencyjności danego kraju.

tagesschau.de / Iwona D. Metzner
red. odp.: Elżbieta Stasik

(AS)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)