Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Gdzie nie można zatrudniać kobiet?

0
Podziel się:

Art. 176 k.p. zakazuje zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.

Art. 176 k.p. zakazuje zatrudniania kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Wykaz takich prac reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Zgodnie z nim kobiet nie można zatrudniać przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszoną pozycją ciała, a także przy pracach pod ziemią poniżej poziomu gruntu i na wysokości.

Zasadniczo wszystkich kobiet nie można zatrudniać przy pracach związanych z dużym wysiłkiem fizycznym i transportem ciężarów oraz wymuszą pozycja ciała jak również pracami związanymi z pracą pod ziemią poniżej poziomu gruntu i na wysokości.

Kobiety w ciąży nie mogą ponadto pracować w hałasie i drganiach oraz być narażone na działanie pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego i nadfioletowego. Pracownice w okresie ciąży lub karmienia piersią nie mogą pracować w warunkach podwyższonego lub obniżonego ciśnienia, w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi oraz w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych. Zgodnie z rozporządzeniem kobiety w ciąży i karmiące nie mogą być też zatrudniane przy pracach grożących ciężkimi urazami fizycznymi i psychicznymi, w tym m.in. przy gaszeniu pożarów, w akcjach ratownictwa chemicznego czy pracach z materiałami wybuchowymi.

Wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, a także wzbronionych pracownicom w okresie ciąży i karmienia powinien być zawarty w regulaminie pracy. Pracodawca może rozszerzyć katalog prac o takie, które nie znalazły się we wspomnianym rozporządzeniu, ale w jego ocenie nie powinny być wykonywane przez kobiety.

Pracodawca, który zatrudnia kobietę na stanowisku wymienionym w rozporządzeniu, naraża się na karę grzywny w wysokości od 1000 do 30 000 zł. Odmowa wykonania takiej pracy przez pracownicę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej nałożenie na taką pracownicę kary porządkowej lub rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

ES

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)